Cкутер ва самокатда содир этилган ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик белгиланмоқда
Тошкентда ўтказилган рейд тадбирларида индивидуал ҳаракатланиш воситалари бошқарувчилари томонидан 200 дан ортиқ йўл ҳаракати қоидалари бузилганлиги аниқланган.
'Cкутер ва самокатда содир этилган ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик белгиланмоқда'ning rasmi
Сенатнинг 57-ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Йиғилишда қайд этилишича, Тошкент шаҳрида 2023 йил июнь ойидан бошлаб ўтказилган рейд тадбирларида индивидуал ҳаракатланиш воситалари бошқарувчилари томонидан 200 дан ортиқ йўл ҳаракати қоидалари бузилганлиги аниқланган.
Шу сабабли скутер, индивидуал ҳаракатланиш воситалари ёрдамида ҳуқуқбузарлик содир этганлик учун, жумладан скутерлар, мопедлар, велосипедларни ҳамда уловли аравани бошқариш, шунингдек индивидуал ҳаракатланиш воситаларининг ва скутерларнинг ҳайдовчилари томонидан одамларни ташиганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланмоқда.
Парламент аъзоларининг фикрича, Қонуннинг қабул қилиниши мамлакатимиз йўлларида ҳаракат хавфсизлигини таъминлашга, йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олишга, шунингдек фуқароларнинг қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга хизмат қилади.

The 57th plenary session of the Senate reviewed the Law "On amendments and additions to the Code of Administrative Responsibility of the Republic of Uzbekistan" here.
As noted at the meeting, over 200 violations of traffic rules were identified by the operators of individual mobility vehicles during raid operations conducted in the city of Tashkent from June 2023.
Therefore, administrative responsibility is being established for violations committed using scooters, individual mobility vehicles, including scooters, mopeds, bicycles, and controlling animal-drawn vehicles, as well as for the transportation of people by the drivers of individual mobility vehicles and scooters.
According to the members of the Parliament, the adoption of the Law will serve to ensure traffic safety on our country's roads, prevent road traffic accidents, and also protect the legal interests of citizens.