"Олмалиқдаги мактабда ўқувчиларнинг заҳарланишига ичимлик сувининг алоқаси йўқ"
Олмалиқ шаҳридаги "Бухоро" ихтисослашган мактаб ўқувчилари мактаб ҳудудидаги филтрланмаган сув истеъмол қилиши натижасида заҳарланишганларидан шикоят қилишган.
Ҳолат юзасидан расмий маълумот берган  "Ўзсувтаъминот" АЖ Матбуот котиби Акмал Муродовга ССВ Санитария-эридемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитасининг Тошкент вилояти бошқармаси Олмалиқ шаҳар бўлими томонидан 20 сентябрда "Бухоро" мактабида олинган 4 та ичимлик суви намуналари хулосасига кўра, ичимлик суви белгиланган меъёр талабларига жавоб беради.
Шунингек, мазкур ҳудудда яшовчи  аҳолидан ичимлик суви сифати бўйича маълумотлар олинганида  уларда эътироз ҳамда ичимлик суви сабабли соғлигида шикоятлари йўқлиги аниқланган.
"Бу эса юқорида қайд этилган ўқувчиларнинг касалланишига ичимлик сувининг алоқаси йўқлигини кўрсатади.
Ҳозирда ҳолат юзасидан Олмалиқ шаҳар прокуратураси, Болалар омбудсмани ҳамда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан текширув ишлари олиб борилмоқда. Ҳолат бўйича қўшимча маълумотлар тақдим этилади», – дейди А.Муродов.

Reports were published about Almalyk school students being poisoned by water here.
Students of the "Bukhara" specialized school in the city of Almalyk complained about poisoning due to consuming unfiltered water within the school premises .
Official information was provided by "Uzsuvta'minot" JSC Press Secretary Akmal Murodov, according to the conclusion of four drinking water samples taken on September 20 at the "Bukhara" school by the Sanitary-Epidemiological Well-being and Public Health Committee of Tashkent region, Almalyk city department, stating that the drinking water meets the established standard requirements.
Furthermore, when information about the quality of drinking water was collected from the residents of this area, it was found that they had no complaints or grievances regarding their health due to the drinking water.
"This indicates that the mentioned students' illnesses are not related to the drinking water.
Currently, inspections are being carried out by the Almalyk city prosecutor's office, the Children's Ombudsman, and the Ministry of Preschool and School Education regarding the situation. Additional information will be provided," – says A. Murodov.