Марказий Осиёда сув тақчиллиги ўткир тус олмоқда
Шавкат Мирзиёев Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан ҳамкорликда Марказий Осиёда сув тежайдиган технологияларни кенг жорий қилиш бўйича минтақавий марказ ташкил этиш ташаббусини илгари сурди.
'Марказий Осиёда сув тақчиллиги ўткир тус олмоқда'ning rasmi
Бугунги кунда Марказий Осиё аҳолиси 80 миллиондан ошди. Минтақанинг ялпи ички маҳсулоти келгуси беш йилда 700 миллиард долларга етиши кутилмоқда, деди Шавкат Мирзиёев Самарқандда ўтказилаётган йиғилишда.
Шу билан бирга, минтақамизда йирик инфратузилма лойиҳаларига талаб кун сайин ортиб бормоқда. Ҳозирда амалга ошириш бошланган “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш ана шундай йирик минтақавий инфратузилма лойиҳасига яққол мисолдир.
Бундан ташқари, Марказий Осиёда озиқ-овқат хавфсизлиги ва сув ресурслари тақчиллиги муаммолари айниқса ўткир тус олмоқда.
“Ўзбекистон бу борада ўз стратегиясини ишлаб чиқиб, келгуси беш йилда сувдан фойдаланиш самарадорлигини 25 фоизга ошириш орқали 15 миллиард куб метр сувни тежаш бўйича катта лойиҳаларни бошлаган.
Лекин сув муаммосини ҳал қилиш бутун минтақа давлатлари ва халқаро молия ташкилотларининг биргаликда ишлашини талаб қилади.
Шу боис, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки билан ҳамкорликда сув тежайдиган технологияларни кенг жорий қилиш бўйича минтақавий марказ ташкил этиш ташаббусини илгари сурмоқчиман. Ўйлайманки, қўшниларимиз ҳам бу ташаббусимизни қўллаб-қувватлайди”,

Water scarcity in Central Asia is becoming acute.
Shavkat Mirziyoyev initiated the establishment of a regional center for the widespread adoption of water-saving technologies in Central Asia in collaboration with the Asian Infrastructure Investment Bank.
Image of 'Water scarcity in Central Asia is becoming acute.'
Today, Central Asia's population has surpassed 80 million. The region's Gross Domestic Product is expected to reach $700 billion in the next five years, said Shavkat Mirziyoyev at a meeting being held in Samarkand.
At the same time, our region is increasingly demanding major infrastructure projects. The construction of the “China – Kyrgyzstan – Uzbekistan” railway, which has already begun, is a clear example of such a major regional infrastructure project.
In addition, issues of food security and water scarcity are becoming particularly acute in Central Asia.
“Uzbekistan has developed its own strategy in this area and has started major projects aimed at saving 15 billion cubic meters of water by increasing water use efficiency by 25 percent over the next five years.
However, solving the water problem requires the joint efforts of all countries in the region and international financial organizations.
Therefore, I propose to establish a regional center in collaboration with the Asian Infrastructure Investment Bank to widely implement water-saving technologies. I believe our neighbors will also support this initiative,”