Тошкентда ўзини трейдер деб таништирган фирибгар ушланди
Самарқанд вилоятида яшовчи аёл П.Ш. ариза билан мурожаат қилиб, ўзининг банк картасидаги 7 млн сўм пуллари номаълум шахс томонидан фирибгарлик йўли билан ўзлаштирилганлигини маълум қилган. Бу ҳақда Киберхавфсизлик маркази хабар берди.
Маълум қилинишича, ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида мазкур жиноятни Тошкент шаҳрида яшовчи А.С. содир этганлиги аниқланган.
Гумонланувчи сифатида тергов органларига жалб этилган А.С., жабрланувчи П.Ш. билан Telegram орқали танишиб, унга ўзини трейдерлик фаолияти билан шуғулланишини ва пулларини биржа орқали оз фурсатларда кўпайтириб беришини ваъда қилган. Сўнг алдов йўли билан 7 млн сўм миқдоридаги пул маблағларини ўтказиб олишга эришиб, берган ваъдасини бажармасдан пулларни ўз эҳтиёжларига сарфлаб юборган.
Мазкур ҳолат юзасидан А.С.га нисбатан ЖКнинг 168-моддаси (фирибгарлик) 3-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.

A woman residing in Samarkand region, P.Sh., approached with a complaint, stating that an unknown individual had fraudulently appropriated 7 million som from her bank card. This was reported by the Cybersecurity Center here.
It is reported that, as a result of the rapid search operations conducted, it has been determined that the crime was committed by A.S., who resides in the city of Tashkent.
The suspect A.S., after being involved by investigative bodies, had met the victim P.Sh. through Telegram, where he promised her to engage in trading activities and to quickly multiply her money through the exchange. He then, through deceit, managed to transfer 7 million som and spent the money for his personal needs without fulfilling his promise.
A criminal case has been initiated against A.S. under Article 168, Part 3 (fraud) of the Criminal Code.