Тошкент аэропортида катта миқдордаги гиёҳвандлик воситасини мамлакат ҳудудига олиб киришга уринган шахслар қўлга олинди.
'Чемодан ичидаги шампун идишларидан 11,8 кг гашиш мойи топилди'ning rasmi
"Хавфсиз ва соғлом юрт" тезкор профилактик тадбирлари доирасида Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари "Тошкент-Аэро" ихтисослаштирилган божхона комплекси билан ҳамкорликда тезкор қидирув тадбирларини ўтказган.
Тадбир давомида "Бангкок – Деҳли – Тошкент" авиарейси орқали Тошкент халқаро аэропортига етиб келган ва "яшил" йўлак орқали ҳаракатланган Қирғизистон фуқаросининг юклари белгиланган тартибда текширилган.
Текширув жараёнида унинг чемоданларидаги шампун идишлари ичига яширилган умумий оғирлиги 11,8 килограмм бўлган "гашиш мойи" борлиги аниқланган.
Шундан сўнг тезкор тадбирлар давом эттирилиб, мазкур гиёҳвандлик воситаси Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманидаги кўп қаватли уйлардан биридаги хонадонга қолдирилгани маълум бўлган. Уни олиб кетиш учун келган вақтда эса Чирчиқ шаҳрида яшовчи 2001 йилда туғилган фуқаро ушланган.
Терговга қадар текширув ишлари давомида аниқланишича, мазкур гиёҳвандлик воситалари Таиланддан олиб келиниб, Ўзбекистон ҳудуди орқали қўшни республикага етказилиши режалаштирилган.
Мазкур ҳолат юзасидан қонунбузарларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 246-моддаси 2-қисми (контрабанда) билан жиноят иши қўзғатилган.
Айни пайтда гумонланувчиларга нисбатан "қамоқ" эҳтиёт чораси қўлланилган бўлиб, тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

11.8 kg of hashish oil was found in shampoo containers inside the suitcase.
In Tashkent airport, persons who attempted to bring a large amount of narcotic substances into the territory of the country were detained.
Image of '11.8 kg of hashish oil was found in shampoo containers inside the suitcase.'
Within the framework of the "Safe and Healthy Country" rapid preventive measures, employees of the State Security Service, in cooperation with the "Tashkent-Aero" specialized customs complex, conducted rapid search operations.
During the event, the luggage of a citizen of Kyrgyzstan, who arrived at Tashkent International Airport via the "Bangkok – Delhi – Tashkent" flight and moved through the "green" corridor, was inspected in accordance with the established procedure.
During the inspection, it was found that inside the shampoo bottles in his suitcases, there was "hashish oil" with a total weight of 11.8 kilograms.
After that, the operational measures continued, and it became known that this narcotic substance was left at an apartment in one of the multi-story buildings in the Yunusabad district of Tashkent. At the time of coming to pick it up, a citizen born in 2001, residing in the city of Chirchiq, was detained.
During the pre-investigation checks, it was determined that these narcotic substances were brought from Thailand and were planned to be transported through the territory of Uzbekistan to a neighboring republic.
In connection with this incident, a criminal case has been initiated against the offenders under Part 2 of Article 246 (smuggling) of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.
At present, a "detention" preventive measure has been applied to the suspects, and investigative actions are ongoing.