Ўзбекистонда яна кучли зилзила содир бўладими?
Кўпчиликни қизиқтирган саволларга Ўзбекистон Фанлар академияси ҳузуридаги Сейсмология институти жавоб берди.
'Ўзбекистонда яна кучли зилзила содир бўладими?'ning rasmi
Аввалроқ, БМТ зилзилалар табиий офатлар ичида энг ҳалокатлиси эканини таъкидлаб, Марказий Осиё давлатларини бундай хавфларга тайёр туришга чақирган эди. Шунингдек, Ўзбекистоннинг айрим ҳудудлари, айниқса Фарғона водийси сейсмик хавфи юқори бўлган ҳудудлар қаторига кириши қайд этилган.
Сейсмология институти лаборатория мудири Улфат Нурматовнинг таъкидлашича, бу каби маълумотлар аҳоли орасида ваҳима уйғотмаслиги керак.
“Ваҳимали хабарларга ишонмаслик лозим. Ўзбекистон ҳудуди азалдан сейсмик фаол минтақа ҳисобланади. Бу ерда зилзилаларни юзага келтирувчи геологик ёриқлар мавжуд ва уларнинг сейсмик имкониятлари илмий жиҳатдан чуқур ўрганилган”, деди мутахассис.
Унинг сўзларига кўра, республика ва қўшни давлатлар ҳудудида юз бериши мумкин бўлган энг юқори магнитудали зилзилалар бўйича баҳолашлар амалга оширилган ҳамда махсус сейсмик хариталар ишлаб чиқилган. Бугунги кунда барча бино ва иншоотлар айнан шу хариталар асосида лойиҳалаштирилиб, қурилмоқда.
Мутахассис қайд этишича, Ўзбекистон ва қўшни давлатлар ҳудудида кучли зилзилалар аввал ҳам кузатилган. Хусусан, Фарғона водийсида сўнгги йирик зилзила 2011 йилда Қирғизистон ҳудудида содир бўлган ер силкиниши таъсирида қайд этилган бўлиб, унинг магнитудаси 6,4 ни ташкил этган. Шундан буён бундай кучдаги зилзилалар қайд этилмаган, 5–5,5 магнитудали ер силкинишлари эса мунтазам кузатилиб туради.
Улфат Нурматовнинг таъкидлашича, энг катта сейсмик фаолликка эга геологик ёриқлар асосан Тожикистон ва Помир ҳудудларида жойлашган бўлиб, у ерларда магнитудаси 7 гача бўлган зилзилалар юзага келиши мумкин. Бироқ уларнинг Ўзбекистон ҳудудига таъсири 9 баллдан ошмайди.
Шунингдек, Афғонистон ҳудудида ҳам тез-тез такрорланувчи зилзила ўчоқлари мавжуд. Аммо улар, асосан, 250–300 километр чуқурликда содир бўлгани сабабли, Марказий Осиё давлатларида кучли вайронкор оқибатларга олиб келмайди.
Мутахассис Фарғона водийси сейсмик харитасига таяниб, ҳудуднинг 90 фоиздан ортиғи 8 балли сейсмик зонага киришини, мавжуд геологик ёриқлар ўзининг энг юқори салоҳиятини намоён этган тақдирда ҳам силкиниш кучи 8 баллдан ошмаслигини билдирди. Фақат Андижон вилоятининг айрим кичик ҳудудларида 9 баллгача етиши мумкинлиги қайд этилди.
“Кейинги 50 йил ичида ушбу ҳудудда 8 баллдан кучли зилзила содир бўлиш эҳтимоли атиги 5 фоизни ташкил этади. Демак, бундай ҳолат юз бермаслик эҳтимоли 95 фоиз. Шунинг учун аҳолига ҳозирча ваҳимага тушиш учун ҳеч қандай асос йўқ”, деди Улфат Нурматов.
Маълумот учун, 2025 йил июнь ойида ҳам Фавқулодда вазиятлар вазирлиги магнит бўронлари сабаб Ўзбекистонда кучли зилзила содир бўлиши ҳақидаги хабарларни рад этган.

Previously, the UN emphasized that earthquakes are the deadliest among natural disasters and called on Central Asian countries to be prepared for such risks. It was also noted that some regions of Uzbekistan, especially the Fergana Valley, are among areas with high seismic risk.
According to Ulfat Nurmatov, head of the laboratory at the Institute of Seismology, such information should not cause panic among the population.
“We should not believe alarming reports. The territory of Uzbekistan has historically been a seismically active region. There are geological faults here that cause earthquakes, and their seismic potential has been thoroughly studied scientifically,” the specialist said.
According to him, assessments have been made regarding the highest magnitude earthquakes that could occur in the territory of the republic and neighboring countries, and special seismic maps have been developed. Today, all buildings and structures are designed and constructed based on these maps.
The specialist noted that strong earthquakes have been observed before in the territory of Uzbekistan and neighboring countries. In particular, the last major earthquake in the Fergana Valley was recorded in 2011 due to a tremor in Kyrgyzstan, with a magnitude of 6.4. Since then, no earthquakes of such strength have been recorded, while tremors with magnitudes of 5–5.5 are regularly observed.
Ulfat Nurmatov stated that geological faults with the greatest seismic activity are mainly located in the territories of Tajikistan and the Pamir region, where earthquakes with magnitudes up to 7 can occur. However, their impact on the territory of Uzbekistan does not exceed 9 points.
Additionally, there are frequent earthquake epicenters in the territory of Afghanistan. However, because they occur mainly at depths of 250–300 kilometers, they do not cause severe destructive consequences in Central Asian countries.
Relying on the seismic map of the Fergana Valley, the specialist stated that more than 90 percent of the area falls into an 8-point seismic zone, and even if the existing geological faults demonstrate their maximum potential, the tremor intensity will not exceed 8 points. It was noted that only in some small areas of the Andijan region could it reach up to 9 points.
“Over the next 50 years, the probability of an earthquake stronger than 8 points occurring in this area is only 5 percent. That means the probability of such an event not occurring is 95 percent. Therefore, there is currently no reason for the population to panic,” said Ulfat Nurmatov.
For reference, in June 2025, the Ministry of Emergency Situations also denied reports that a strong earthquake would occur in Uzbekistan due to magnetic storms.