АҚШ ва Исроил Эрон ҳужумига жавоб беришни муҳокама қилмоқда
"Оқ уй Исроил билан Эроннинг Исроил ҳудудига йирик ракета ҳужумига жавоб бериш борасида музокара олиб бормоқда", деди АҚШ президенти Жо Байден, дея хабар бермоқда zamon.uz.
Байденнинг таъкидлашича, унинг жамоаси Эрон ҳужуми пайтида исроиллик ҳамкасблари билан алоқада бўлган. Аввалроқ Исроил мудофаа кучлари матбуот котиби Даниэл Хагарий Эрон ракеталарининг аксарияти Исроил, АҚШ ва бошқа номлари ошкор қилинмаган иттифоқчи давлатлар томонидан уриб туширилганини айтган эди.
Айни пайтда, Axios нашри Исроил расмийларига таяниб, Тел-Авив бир неча кун ичида Эроннинг нефт ишлаб чиқариш корхоналари ва бошқа стратегик объектларига қаратилган бўлиши мумкин бўлган "муҳим жавоб зарбасини бошлашини" ёзмоқда.
"Теҳрон, ўз навбатида, АҚШни можарога аралашмасликка чақирди", деб хабар қилмоқда Tasnim агентлиги Эрон ташқи ишлар вазири Аббос Ароқчига таяниб.

"The White House is negotiating with Iran to respond to a significant missile attack on Israeli territory," said US President Joe Biden, as reported by zamon.uz.
According to Biden, his team was in contact with Israeli counterparts during the Iranian attack. Previously, the spokesman for the Israeli Defense Forces, Daniel Hagari, had stated that most of the Iranian missiles were intercepted by Israel, the US, and other unnamed allied countries.
Meanwhile, Axios reports, citing Israeli officials, that Tel Aviv might initiate a "significant retaliatory strike" on Iranian oil production facilities and other strategic targets within a few days.
"In turn, Tehran has called on the US not to get involved in the conflict," Tasnim agency reports, citing Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi.