Ушбу университет АҚШнинг "Cintana Education" компанияси ва "Times Higher Education" рейтингида 182-ўринда туради.
1 октябрь куни АҚШнинг "Cintana Education" компанияси ва "Times Higher Education" рейтингида 182-ўринни эгаллаб келаётган Аризона давлат университети билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида Америка технологиялар университетининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди. Бу ҳақида Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги маълум қилди.
Мазкур университет олий таълим соҳасига етакчи хорижий таълим муассасаларининг илғор тажрибасини жорий этиш ишларини янада кенгайтириш мақсадида ташкил этилган бўлиб, муҳандислик, соғлиқни сақлаш, ахборот технологиялари, архитектура ва дизайн, иқтисодиёт ва молия, халқаро муносабатлар соҳалари учун олий маълумотли кадрларни халқаро стандартлар даражасида тайёрлашга қаратилган.
2024/2025 ўқув йилида Тошкент шаҳрида Америка технологиялар университетида Халқаро савдо ва Дастурий муҳандислик йўналишида бакалавр босқичида ўқиш ташкил этилади.
Кейинчалик ўқув дастурлари кенгайгани сари ОТМ Аризона давлат университетининг дипломларидан ташқари АҚШнинг бошқа етакчи университетлари дипломларини бериши мумкин бўлади.

An American Technology University has been opened in Tashkent.
This university is in partnership with the US company "Cintana Education" and ranks 182nd in the "Times Higher Education" rankings.
Image of 'An American Technology University has been opened in Tashkent.'
On October 1st, in collaboration with the US-based "Cintana Education" company and Arizona State University, which ranks 182nd in the "Times Higher Education" rating, the official opening ceremony of the American University of Technology in Tashkent city took place. The Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, Science, and Innovations announced this.
This university has been established with the aim of further expanding the incorporation of advanced experiences from leading foreign educational institutions into the higher education sector, and is focused on preparing highly qualified professionals in the fields of engineering, healthcare, information technology, architecture and design, economics and finance, and international relations to international standards levels.
In the 2024/2025 academic year, bachelor's degree programs in International Trade and Software Engineering will be organized at the American University of Technology in Tashkent city.
As the study programs expand, in the future, in addition to diplomas from Arizona State University, it will be possible to award diplomas from other leading US universities.