Энди Тожикистон ва Ўзбекистон ўртасида рухсатнома бланкаларисиз юк ташилади
Эндиликда Тожикистон ва Ўзбекистон ўртасида юк ташиш учун рухсатнома бланклари талаб этилмайди. Бу Тожикистон парламентининг қуйи палатаси ратификация қилган икки мамлакат ҳукуматлари ўртасидаги “Халқаро автомобиль алоқаси тўғрисида”ги битимга киритилган ўзгартиришлар ва қўшимчалар ҳақидаги протоколда белгиланган.
Тожикистон Транспорт вазири Азим Иброҳим парламент йиғилишида нутқ сўзлаб, тузатишлар икки давлат ҳудуди орқали юк ташувчи автомобиллар учун транзитни соддалаштиришни назарда тутишини таъкидлади. Унга кўра, бу ўзгартиришлардан сўнг юк ташувчи транспорт воситалари транзити рухсатнома бланкаларисиз амалга оширилади.
Қайд этилишича, тожикистонлик юк ташувчилар ҳар йили Ўзбекистон ҳудуди орқали 36 мингдан ортиқ транзит амалга оширади. Ратификациядан кейин транзит ташувлар иккала давлат ҳудудида ҳам “дозвол” деб аталувчи бир марталик рухсатномасиз амалга оширилади.
“Мазкур протокол Тожикистон томонидан транзит шароитларини яхшилаш ва мамлакатни транзит давлатга айлантириш бўйича стратегик мақсадларни амалга ошириш учун имзоланган”, дейилади хабарда.
Билдирилишича, ушбу протокол кучга кириши учун Тожикистон парламентининг қуйи палатаси томонидан ратификация қилиниши зарур бўлган. Тожикистон қонунчилигига кўра, халқаро келишувлар “Давлат бюджети тўғрисида”ги қонун билан бир қаторда парламентнинг юқори палатасига кўриб чиқиш учун юборилмайди.

Now, cargo is transported between Tajikistan and Uzbekistan without permit forms.
From now on, permits will no longer be required for cargo transportation between Tajikistan and Uzbekistan. This is stipulated in the protocol on the amendments and supplements introduced to the agreement between the governments of the two countries on "International Road Transport," ratified by the lower house of the Tajikistan parliament as specified.
Tajikistan's Minister of Transport, Azim Ibrahim, stated during the parliamentary meeting that the amendments are intended to simplify the transit of cargo vehicles through the territories of the two states. According to him, following these changes, the transit of cargo vehicles will be carried out without the need for permit slips.
It is noted that Tajikistan's cargo carriers conduct more than 36,000 transits through the territory of Uzbekistan annually. After ratification, transit transports in the territories of both states will be carried out without the need for a one-time permit referred to as "dovol".
"This protocol was signed to achieve strategic goals of improving transit conditions and turning the country into a transit state on the part of Tajikistan," the report says.
It is mentioned that for this protocol to come into force, it is necessary to be ratified by the lower house of the Tajikistan parliament. According to the legislation of Tajikistan, international agreements are not sent for consideration to the upper house of parliament alongside the "State budget" law.