МДҲ бош котибининг ўринбосари Илҳом Неъматов Россиянинг “Дўстлик” ордени билан тақдирланди
'МДҲ бош котибининг ўринбосари Илҳом Неъматов Россиянинг “Дўстлик” ордени билан тақдирланди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев иштирокида ўтган МДҲ давлат раҳбарлари кенгаши мажлиси доирасида МДҲ бош котибининг ўринбосари, Ўзбекистон дипломати Илҳом Тўйчиевич Неъматовни Россия Федерациясининг “Дўстлик” (“Дружба”) ордени билан тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Бу ҳақда Президент матбуот котиби Шерзод Асадов хабар берди.
Маълум қилинишича, Россия президенти Владимир Путин Илҳом Неъматовнинг МДҲни ривожлантиришдаги хизматларини, Ўзбекистоннинг Россиядаги элчиси сифатидаги фаолияти давомида мамлакатлар ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашга қўшган катта ҳиссасини қайд этиб, мукофотни топширган.
Илҳом Неъматов 1952 йили Наманган вилоятида туғилган. У 2008—2010 йилларда Ўзбекистоннинг Россиядаги фавқулодда ва мухтор элчиси лавозимида фаолият юритган.
2018-2020 йилларда Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари, 2020—2021 йилларда ташқи ишлар вазирининг ўринбосари бўлиб ишлаган.

The Deputy Secretary-General of the Commonwealth of Independent States, Ilhom Nematov, was awarded Russia's "Order of Friendship."
Image of 'The Deputy Secretary-General of the Commonwealth of Independent States, Ilhom Nematov, was awarded Russia's "Order of Friendship."'
In the presence of President Shavkat Mirziyoyev, at the meeting of the Council of CIS Heads of State, a ceremony was held to award the Deputy Secretary General of the CIS, Uzbek diplomat Ilhom To‘ychievich Ne’matov, with the Russian Federation's "Friendship" (“Дружба”) order. This was reported by the President’s press secretary Sherzod Asadov here.
It is reported that Russian President Vladimir Putin, recognizing Ilhom Ne’matov’s contributions to the development of the CIS, and his significant contributions to strengthening relations between the countries during his tenure as Uzbekistan's ambassador to Russia, presented the award.
Ilhom Ne’matov was born in 1952 in the Namangan region. He served as the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Uzbekistan to Russia in 2008—2010.
From 2018—2020, he worked as the First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, and from 2020—2021, as the Deputy Minister of Foreign Affairs.