Интернет тармоғида фирибгарликнинг янги кўриниши авж олмоқда
Шу кунларда фирибгарлар томонидан телеграм мессенжери орқали юқори лавозимларда ишловчи вазирлик, идора ва турли хил ташкилотлар раҳбар ҳамда масъул ходимлари номидан соҳта профиллар яратилиб, қўл остидаги ходимларни алдаш ҳолатлари кузатилмоқда. Бу ҳақида Тошкент шаҳар ИИББ хабар бермоқда.
Бу қандай содир бўлади?!
Фирибгарлар корхона ёки ташклот раҳбари номидан телеграм мессенжерида соҳта аккаунт очиб қўл остидаги ишчилардан бирига СМС ёзади. Мулоқот давомида ходим билан гуёки ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар қизиқаётгани ва ундан (раҳбардан) баъзи маълумотларни сўрашганини айтади. Бироздан сўнг унга ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходими алоқага чиқишини маълум қилади.
Фирибгарнинг, яъни “ўз раҳбарини” гапларига ишонган ходим бир неча дақиқадан сўнг у билан алоқага чиққан шахсга (гўёки ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган вакили) сўраган барча маълумотларини бериб юборади. Бунинг оқибатида фирибгарлар тузоғига илинган ишчи-хизматчилар пластик карталаридаги пул маблағларидан айрилиб қолмоқдалар.
"Огоҳ бўлинг, шу турдаги келган СМС ёки бошқа хабарларни қабул қилиш ва ишонишдан олдин телефон орқали қўнғироқ қилиб ёки шахсан хабар юборган шахсга алоқага чиқиб, хабарни қайта текшириб кўринг!
Ҳурматли фуқаролар агар Сиз шу каби ҳолатларга дуч келган бўлсангиз, Тошкент шаҳар ИИББнинг 71-206-55-00 ёки 102 рақамларига мурожаат қилишингизни сўраймиз. Мурожаатчининг шахси сир сақланиши кафолатланади", - дейилади расмий хабарда.

These days, scammers are observed creating fake profiles on Telegram messenger in the names of high-ranking officials from ministries, agencies, and various organizations, deceiving their subordinates. The Tashkent city Department of Internal Affairs reports about this.
How does this happen?!
Scammers open a fake account on Telegram messenger in the name of a company or organization leader and send a text message to one of the subordinates. During the conversation, they claim that law enforcement agencies are interested in the employee and have asked for some information from them (the leader). Shortly after, they inform that a law enforcement officer will contact them.
Believing in the words of the "own leader," the employee, after a few minutes, gives all the requested information to the person who contacted them (supposedly a law enforcement representative). As a result, employees caught in the scammers' trap lose the money from their debit cards.
"Be cautious, before accepting and believing any SMS or other messages of this kind, make a phone call or personally reach out to the person who sent the message to double-check it!
Dear citizens, if you have encountered such situations, we ask you to contact the Tashkent city Department of Internal Affairs at 71-206-55-00 or 102. The identity of the complainant is guaranteed to be kept confidential," says the official statement.