Беруний номидаги ЮНЕСКО–Ўзбекистон халқаро мукофоти таъсис этилди
Сунъий интеллект соҳасидаги этика бўйича тадқиқотлар ва ишланмаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган мукофот икки йилда бир маротаба берилади.
'Беруний номидаги ЮНЕСКО–Ўзбекистон халқаро мукофоти таъсис этилди'ning rasmi
Сунъий интеллект соҳасидаги этика бўйича тадқиқотлар ва ишланмаларни қўллаб-қувватлашга қаратилган Беруний номидаги ЮНЕСКО–Ўзбекистон халқаро мукофоти таъсис этилди. Бу ҳақда Саида Мирзиёева маълум қилди.
Қайд этилишича, ушбу қарор 2024 йил 22 октябрь куни Париж шаҳрида бўлиб ўтган ЮНЕСКО Ижроия кенгашининг 220-сессиясида Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан илгари сурилган ташаббус доирасида бир овоздан қабул қилинди.
Мукофот икки йилда бир маротаба сунъий идрок соҳасида одоб-ахлоқ ва инклюзивликни ривожлантириш ҳамда халқаро илмий ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилувчи залворли лойиҳаларга берилади. Ғолиблар мустақил халқаро ҳакамлар ҳайъати томонидан саралаб олинади ва жаҳон илм-фанига қўшган ҳиссаси эътирофи рамзи сифатида пул мукофоти, сертификат ва медаль билан тақдирланади.
Илк тақдирлаш маросими 2025 йилнинг ноябр ойида Самарқанд шаҳрида ЮНЕСКО Бош конференсиясининг 43-сессияси доирасида бўлиб ўтади, бу эса мазкур ташаббуснинг Ўзбекистон ва халқаро ҳамжамият ўртасидаги муносабатларни мустаҳкамлашда муҳим аҳамиятга эга эканини ифодалайди.

The Beruni International Award by UNESCO–Uzbekistan aimed at supporting research and developments in the field of ethics in artificial intelligence has been established. Saida Mirziyoyeva announced this.
It is noted that this decision was unanimously adopted within the framework of the initiative put forward by the President of the Republic of Uzbekistan during the 220th session of the UNESCO Executive Board held in Paris on October 22, 2024.
The award is given every two years to substantial projects that serve to develop ethics, inclusiveness in the field of artificial intelligence, and to strengthen international scientific cooperation. Winners are selected by an independent international panel of judges and are awarded a cash prize, certificate, and medal as a symbol of recognition for their contribution to the world of science.
The first award ceremony will take place in November 2025, in the city of Samarkand, within the framework of the 43rd session of the UNESCO General Conference, which signifies the importance of this initiative in strengthening relations between Uzbekistan and the international community.