Ўзбекистон рус тили бўйича халқаро ташкилотни таъсис этиш туғрисидаги шартномани ратификация қилди
Ҳужжатда ўзаро алоқалар ва халқаро ташкилотлар ҳамда форумлар платформаларида рус тилидан фойдаланиш мажбурияти тасдиқланган.
'Ўзбекистон рус тили бўйича халқаро ташкилотни таъсис этиш туғрисидаги шартномани ратификация қилди'ning rasmi
Ўзбекистон рус тили бўйича халқаро ташкилотни таъсис этиш туғрисидаги шартномани ратификация қилди.
Қайд этилишича, 2023 йил 13 октябрь куни МДҲ давлатлари раҳбарлари саммитида Қозоғистон президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев рус тили бўйича халқаро ташкилот тузишни таклиф қилганди.
Ўша пайтдаги ҳужжатда ўзаро алоқалар ва халқаро ташкилотлар ҳамда форумлар платформаларида рус тилидан фойдаланиш мажбурияти тасдиқланган.

Uzbekistan ratified the agreement on establishing an international organization for the Russian language, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.
Image of 'Uzbekistan ratified the agreement on establishing an international organization for the Russian language, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.'
Uzbekistan ratified the agreement on establishing an international organization for the Russian language
It is noted that on October 13, 2023, during the summit of the CIS countries' leaders, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev proposed the establishment of an international organization for the Russian language.
At that time, the document confirmed the obligation to use the Russian language in mutual relations and on the platforms of international organizations and forums.