Айрим шахсларга темир йўл транспорти ва автобус учун бепул чипталар берилади
Ҳукумат Қарори (733-сон, 04.11.2024 й.) билан Ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар реестрига киритилган шахсларга темир йўл транспортида ёки шаҳарлараро автобус учун бепул чипталар бериш тартиби тўғрисида Низом тасдиқланди. Бу ҳақида Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
Унга кўра, ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар танловига кўра темир йўл ёки шаҳарлараро автобус учун бепул чипталардан бир йилда фақат бир марта берилади.
Бориш ва қайтиш учун бепул чипта олишда исталган транспорт (темир йўл ёки автобус) туридан фойдаланилиши мумкин.
Шунингдек, ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларни кузатиб бораётган бир нафар шахс ҳам бориш ҳамда қайтиш учун бепул чипта олиш ҳуқуқига эгалиги белгиланди.

Free tickets for rail transport and buses will be provided to certain individuals.
The Government Decree (No. 733 dated November 4, 2024) has approved the Regulations concerning the provision of free tickets for train or intercity bus travel to individuals listed in the registry of those living alone, elderly or disabled persons in need of care from others. This was reported by the Ministry of Justice.
Accordingly, individuals in need of care from others, including those living alone, elderly or disabled persons, are entitled to receive free train or intercity bus tickets once a year by selection.
Free tickets for both departure and return journeys can be used for any type of transport (train or bus).
Furthermore, it is stipulated that one accompanying person taking care of individuals in need of care, including those living alone, elderly or disabled persons, also has the right to receive free tickets for departure and return journeys.