Шавкат Мирзиёев Трампни сайловдаги ғалабаси билан табриклади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 ноябрь куни Дональд Трампга Америка Қўшма Штатлари Президенти сайловида ғалаба қозониб, ушбу лавозимга сайлангани муносабати билан табрик йўллади.
Америка Қўшма Штатларининг сайланган Президенти
Дональд Жон Трамп
Жаноби Олийларига
Муҳтарам Трамп Жаноби Олийлари!
Сизни Америка Қўшма Штатлари Президенти лавозимига сайланганингиз муносабати билан чин дилдан самимий муборакбод этиб, ўзимнинг қизғин табрикларимни ва энг эзгу тилакларимни йўллашдан беҳад мамнунман.
Сайловлардаги ишончли ғалабангиз Сиздек бой тажрибали ва моҳир сиёсатчининг АҚШни халқаро майдондаги нуфузи ва иқтисодий қудратини ошириш, глобал тараққиёт ва фаровонликни таъминлашга қаратилган дастур ва режаларингиз Америка халқи томонидан фаол қўллаб-қувватланганини яна бир бор яққол тасдиқлади.
Биз Америка Қўшма Штатларининг мамлакатимиз мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини қўллаб-қувватлашга қаратилган ўзгармас позициясини, ортга қайтмас тус олган туб ислоҳотларимизга кўрсатиб келаётган доимий кўмагини алоҳида қадрлаймиз.
Шуни алоҳида таъкидлашни истардимки, айнан Сизнинг илк президентлик даврингизда, 2018 йил май ойида Оқ уйда ўтказган сермаҳсул музокараларимиздан кейин Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги стратегик шерикликнинг янги даври бошланган эди.
Сизнинг шахсий эътиборингиз билан мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар мисли кўрилмаган даражада ривожланиб, ўзаро ишонч, ҳурмат ва бир-бирини қўллаб-қувватлашга асосланган сиёсий мулоқотларимиз янада мустаҳкамланди, савдо-иқтисодий, хавфсизлик, ҳарбий-техникавий ва гуманитар алоқалар жадаллашди.
Юқори даражадаги вакилларимиз ва қонун чиқарувчилар ўртасидаги фаол ташрифлар алмашувлари натижасида ҳамкорлигимиз сифат ва мазмун жиҳатидан юксак босқичга кўтарилди.
Ҳурматли Жаноби Олийлари!
Биз бундан кейин ҳам Сизнинг бошчилигингиздаги АҚШ Администрацияси билан дўстона алоқаларни изчил давом эттиришдан, олий ва юқори даражада эришилган барча келишувларни тўлиқ амалга оширишдан манфаатдормиз.
Шунингдек, “С5+1” платформаси ва “Марказий Осиё давлатлари билан АҚШ ўртасида савдо ва инвестициялар бўйича ҳадли Битими” доирасида минтақавий ҳамкорликни янада кенгайтириш тарафдоримиз.
Аминманки, биргаликдаги қатъий саъй-ҳаракатларимиз билан сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий, хавфсизлик, банк-молия, энергетика, транспорт, қишлоқ хўжалиги, рақамлаштириш, инновация, таълим ва бошқа соҳалардаги шериклигимиз ривожланиб, қўшма лойиҳалар билан самарали бойиб бораверади.
Ишончим комилки, келгусида Афғонистонда барқарор тинчликни таъминлаш ва унинг иқтисодий-ижтимоий тараққиётига ҳисса қўшиш ўзаро ҳамкорлигимизнинг ажралмас қисмига айланади.
Узоқ муддатли ва кенг қамровли муносабатларимизни янги босқичга кўтариш мақсадида Сиз, Жаноби Олийларининг Ўзбекистонга расмий ташрифингизни кутиб қоламиз.
Фурсатдан фойдаланиб, Сизни ушбу тарихий ғалабангиз билан яна бир бор чин қалбдан қутлаб, мустаҳкам саломатлик, бахт-саодат, бошланаётган масъулиятли фаолиятингизда янги омадлар, дўст Америка халқига эса тинчлик-тотувлик ва бардавом тараққиёт тилаб қоламан.

Image of 'Shavkat Mirziyoyev congratulated Trump on his election victory.'
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, on November 6, congratulated Donald Trump on his victory in the United States presidential election and his election to this position. sent congratulations.
The elected President of the United States
Donald John Trump
To His Excellency
Dear Mr. Trump, Your Excellency!
I am truly pleased to sincerely congratulate you on your election as President of the United States, and I am especially glad to extend my warmest congratulations and best wishes.
Your decisive victory in the elections once again clearly confirmed that your program and plans aimed at enhancing the international prestige and economic power of the United States, as well as promoting global development and prosperity, have been actively supported by the American people.
We particularly value the United States’ consistent position supporting our country's independence, sovereignty, and territorial integrity, as well as its ongoing support for our irreversible reforms.
I would like to emphasize that a new era in the strategic partnership between Uzbekistan and the United States began following our productive negotiations at the White House in May 2018, during your first presidential term.
Thanks to your personal attention, relations between our countries have developed to an unprecedented level, further strengthening political dialogue based on mutual trust, respect, and support, and accelerating trade-economic, security, military-technical, and humanitarian relations.
The exchange of visits between our high-level representatives and lawmakers has led to a qualitative and substantive improvement in our cooperation.
Dear His Excellency!
We are interested in continuing friendly relations with the US Administration under your leadership, and fully implementing all agreements reached at the highest level.
We are also in favor of expanding regional cooperation within the framework of the “C5+1” platform and the “Trade and Investment Framework Agreement between the United States and the Central Asian countries.”
I am confident that our joint efforts will further develop our partnership in political-diplomatic, trade-economic, security, banking-finance, energy, transport, agriculture, digitalization, innovation, education, and other fields, enriching it with successful joint projects.
I firmly believe that in the future, contributing to sustainable peace in Afghanistan and its socio-economic development will become an integral part of our cooperation.
We look forward to your official visit to Uzbekistan with the aim of elevating our long-term and comprehensive relations to a new level.
Seizing this opportunity, I once again wholeheartedly congratulate you on your historic victory and wish you robust health, happiness, new successes in your responsible activities, and peace, harmony, and continuous progress to the friendly American people.