Сирдарёда ҳайдовчидан пора талаб қилган ЙПХ инспектори қамалди
Сирдарё вилоятида ҳайдовчидан пора талаб қилган ЙПХ инспектори қамалди. Наманганда ЙПХ ходимига пора таклиф қилган ҳайдовчига жиноят иши қўзғатилди.
Сирдарё вилоятидаги ҳолатда ЙҲХХ катта инспектори йўл-транспорт ҳодисаси содир этган ҳайдовчининг ишини унинг фойдасига ҳал қилишни ва ҳодисада жабрланган йўловчилардан бирининг тан жароҳати бўйича суд тиббий экспертизасини енгиллаштиришни ваъда қилиб, 400 доллар талаб қилган.
Ҳайдовчининг бунча пули бўлмаган ва у ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилган. Унинг аризасига асосан ўтказилган тезкор тадбир ўтказилиб, инспектор ўз хизмат хонасида 200 долларни олаётганида ушланган.
Инспекторнинг иши судда кўриб чиқилган. У Жиноят кодексининг 210-моддаси (пора олиш) 1-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбли деб топилиб, 3 йил муддатга ИИОда ҳар қандай лавозимда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилган ҳолда, 4 йил муддатга озодликдан маҳрум қилинди.
Наманган вилоятининг Косонсой туманида содир бўлган ҳолатда ЙПХ инспектори “Жигули” автомобилини тўхтатиб, ҳайдовчидан ҳужжатларини сўраганда у қалбаки ҳайдовчилик гувоҳномасини тақдим этгани учун маъмурий баённома расмийлаштириб, транспорт воситасини жарима майдонига жойлаштирган.
Фуқаро қалбаки ҳайдовчилик гувоҳномаси бўйича тўпланган ҳужжатларни тергов органларига юбормаслик ҳамда автомашинасини жарима майдонидан чиқариб бериш эвазига 150 долларни пора сифатида таклиф қилган.
Инспектор фуқаронинг бу ҳаракатлари ноқонунийлиги ва жиноий жавобгарликни келтириб чиқариши тўғрисида уни бир неча бора огоҳлантирганига қарамай, фуқаро такроран пора таклиф қилиб келган.
ЙПХ ходими ИИВ Шахсий хавфсизлик бош бошқармаси Наманган вилояти бўйича бошқармаси бошлиғи номига билдирги билан мурожаат қилган ва тезкор тадбир ўтказилиб, фуқаро инспекторга 100 доллар ва 600 минг сўм пулни пора тариқасида берган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳолат юзасидан фуқарога нисбатан Жиноят кодексининг 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилган бўлиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

In the Syrdarya region, a traffic police inspector who demanded a bribe from a driver was detained. In Namangan, a criminal case was initiated against a driver who offered a bribe to a traffic police officer.
In the case in the Syrdarya region, a senior inspector of the Traffic Safety Authority promised to resolve the case of a driver who had caused a road traffic accident in his favor and to facilitate the forensic medical examination regarding the bodily injuries of one of the passengers involved, demanding $400.
The driver did not have that much money and turned to law enforcement agencies. Based on his complaint, a rapid operation was conducted, arresting the inspector in his office while he was accepting $200.
The inspector's case was reviewed in court. He was found guilty of committing a crime under Article 210 (bribery) Part 1 of the Criminal Code and was sentenced to 3 years of deprivation of the right to hold any position in the internal affairs bodies, and 4 years of imprisonment.
In an incident that occurred in the Kosonsoy district of the Namangan region, a traffic police officer stopped a "Zhiguli" car, and when he asked the driver for his documents, the driver provided a fake driving license, so the officer drafted an administrative protocol and moved the vehicle to the penalty area.
The citizen offered $150 as a bribe in exchange for not sending the collected documents regarding the fake driving license to the investigative authorities and for releasing his car from the penalty area.
Despite several warnings from the officer about the illegality of his actions and the criminal liability they incurred, the citizen repeatedly offered a bribe.
The traffic police officer addressed a report to the head of the Personal Safety Department of the Ministry of Internal Affairs for the Namangan region, and during a rapid operation, the citizen was caught providing the inspector with a bribe of $100 and 600 thousand Uzbek sums at the moment of the bribe, with material evidence.
A criminal case was initiated against the citizen under Article 211 (offering a bribe) of the Criminal Code, and investigative actions are underway.