Янгийўлда 5 туп дарахтни кесиб ташлаган шахс аниқланди
Тошкент вилоятининг Янгийўл туманида фуқаро томонидан кўп йиллик дарахтлар кесиб ташланди. Бу ҳақда Тошкент вилояти Экология бошқармаси матбуот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, вилоят Экология бошқармаси инспекторлари томонидан Янгийўл тумани Бунёдкор маҳалласида экологик назорат тадбирлари ўтказилган. Жараёнда маҳалла ҳудудида фуқаро Б.Н. томонидан 5 туп дарахт – 2 туп қайрағоч ва 3 туп ёнғоқ ҳеч қандай рухсатномасиз кесиб ташланганлиги аниқланган.
Ҳолат юзасидан фуқарога нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 79-моддаси (Дарахтларни, буталарни, бошқа ўсимликларни ва ниҳолларни қонунга хилоф равишда кесиш, кундаков қилиш, шикастлантириш, йўқ қилиш ёки бошқа жойга кўчириб ўтказиш) 1-қисмига асосан маъмурий баённома расмийлаштирилган. Табиатга етказилган зарар миқдори 533 млн сўм деб баҳоланган.
Ҳолатга бўйича тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилиб, қонуний баҳо бериш учун Тошкент вилояти прокуратурасига юборилган.

In the Yangiyul district of Tashkent region, a citizen cut down several perennial trees. This was reported by the press service of the Tashkent regional Department of Ecology.
It is reported that ecological control measures were carried out by inspectors of the Regional Department of Ecology in the Bunyodkor neighborhood of Yangiyul district. During the process, it was discovered that a citizen B.N. had cut down 5 trees – 2 poplars and 3 walnut trees without any authorization.
In this case, an administrative protocol was issued against the citizen under Article 79, part 1 of the Code of Administrative Responsibility (Illegal felling, damaging, destroying or relocating of trees, shrubs, other plants or seedlings). The damage to nature was estimated at 533 million UZS.
Relevant documents have been prepared and sent to the Prosecutor's Office of Tashkent region for legal assessment regarding the situation.