Туман ва шаҳар кенгашларига ҳам ҳокимлар раислик қилмаслиги керак — Президент
Айни пайтда Президент Шавкат Мирзиёев янги чақириқ Олий Мажлис Сенатининг биринчи мажлисида иштирок этмоқда.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида юксак ишончга сазовор бўлиб, Сенат аъзоси этиб сайланганларни самимий муборакбод этди. Сенаторлар Янги Ўзбекистонни барпо этиш, халқимиз учун тинч ва осойишта, эркин ва фаровон ҳаёт яратиш йўлида бор билим ва тажрибасини, куч ва салоҳиятини ишга солишига умид билдирди.
Йиғилишда ҳоким ҳам, кенгаш раиси ҳам, аввало, ўз ҳудудида яшаётган аҳоли манфаатларини етакчи ўринга қўйиб, бир жамоа бўлиб ишлаши лозимлиги қайд этилди.
Айни пайтда Конституцияда белгиланганидек, туман, шаҳар ва вилоятлар миқёсида қонун ҳужжатларини сўзсиз ижро этиш, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий,  маданий ва экологик жиҳатдан ривожлантириш учун ҳокимлар масъул ва жавобгар.
Сенат эса маҳаллий ҳокимлик ва кенгашлар ҳамжиҳат фаолият юритиши, ўзаро муносабатларини тўғри ташкил этиши учун уларга яқиндан ёрдам бериши ушбу жараёнларни тўғри ташкил этишга хизмат қилиши билдирилди.
Президент юқори палатани туман ва шаҳар кенгашларига ҳам ҳокимлар раислик қилмаслиги бўйича ислоҳотга жиддий тайёргарлик кўришга чақирди.

Governors should not preside over district and city councils either — President
Currently, President Shavkat Mirziyoyev is participating in the first session of the newly convened Senate of the Oliy Majlis.
In his speech, the head of state expressed sincere congratulations to those who have been deemed worthy of high trust and elected as members of the Senate. He expressed hope that the senators would employ all their knowledge and experience, strength and potential in building the New Uzbekistan, creating a peaceful, prosperous, free, and affluent life for our people.
At the meeting, it was noted that both governors and council chairpersons should, first and foremost, prioritize the interests of the local population in their areas, working together as one team.
Currently, as specified in the Constitution, governors are responsible and accountable for the strict enforcement of legal documents at the district, city, and regional levels, and for the socio-economic, cultural, and ecological development of their territories.
The Senate was said to provide close support to local governance and councils to ensure that they work in solidarity and that their relations are properly organized, which would serve to properly organize these processes.
The President called for serious preparation for a reform that involves ensuring that governors do not preside over the district and city councils in the upper chamber.