Сирдарёда 13 йил аввал судланган собиқ ИИБ ходими оқланди
Сирдарё вилояти жиноят ишлари бўйича судда 13 йил аввал содир этилган жиноятда иштирок этганилиги учун 3 йилга ахлоқ тузатиш ишларига ҳукм қилинган шахс устидан кассация инстанция суди бўлиб ўтди. Бу ҳақда "Ҳуқуқ24" теледастурида хабар қилинди.
Унга кўра, собиқ ИИБ ходими А.Р. 2012 йилда хизмат вақтида баҳоси 208 минг сўмлик 22 қоп талон-торож қилинишида эътиборсизлик қилган деб судланган.
"Суд томонидан 3 йил муддатга ахлоқ тузатиш ишларига ҳукм қилиндим, 20 фоиз иш ҳақи давлатга ўтказилиши шарти билан. [Озодликка чиқиб] ишга кириш учун борсам, судлангансан, деб ҳеч жойда мени ишга олишмади. 13 йилдан бери бекор (ишсиз) эдим. Судга келиб судланганлик мақомини бекор қилиш бўйича ариза ёздим", — деди судланувчи.
Фуқаро Янгиер шаҳридаги қишлоқ хўжалиги кимё базасига вақтинча ёрдамчи куч сифатида юборилган бўлган. Омбор мудири томонидан "Зил" юк машинасида яширин тарзда нархи 208 минг сўм бўлган 22 қоп селитрани автобазадан чиқишига рухсат бериб юборган. Оқланган шахснинг алоқаси бор деб, унга Жиноят кодексининг 208-моддаси (Ҳокимият ҳаракатсизлиги) билан жиноий иш қўзғатилиб, судланган.
Кассация инстанциясининг суд мажлисида судлов ҳайъати томонидан фуқаро бошқа шахслар содир этган жиноятга алоқаси йўқлиги ҳамда ўзининг содир этган ҳаракатларида жиноят таркиби мавжуд эмаслиги сабабли унга оид ишнинг қисми Жиноят-процессуал кодекснинг 83-моддаси 2-бандига (Айбланувчи қилмишида жиноят таркиби бўлмаса) унинг ҳаракатларида жиноят ҳаракатлари мавжуд эмаслиги сабабли оқланди.
"Кутмагандим, чунки 13 йил ўтиб кетибди, бўлди оқланмасам керак деб ўйлагандим. Ота-онам, ака-укам хурсанд", — деди оқланган фуқаро.

In the Syrdarya region, a cassation instance court was held for a person sentenced to 3 years of corrective labor for participating in a crime committed 13 years ago at the court of criminal cases. This was reported in the "Huquq24" TV program here.
Accordingly, former IIB officer A.R. was convicted in 2012 for negligence during his service in the theft of goods valued at 208,000 soms, involving 22 bags of fertilizer.
"I was sentenced to 3 years of corrective labor with a condition of transferring 20 percent of my salary to the state. [Upon release] when I tried to get a job, no one would hire me because I was a convict. I have been unemployed for 13 years. I went to court and filed an application to dismiss my convicted status," — the convict said.
The citizen was temporarily sent as auxiliary force to an agricultural chemical base in Yangier city. The warehouse manager had allowed the concealed departure of 22 bags of nitrate valued at 208,000 soms from the auto base on a "Zil" truck. He was convicted under Article 208 of the Criminal Code (Inaction of authority), deeming him connected to the crime.
In the cassation instance court session, the judiciary determined that the citizen was not related to the crime committed by other individuals and that his actions did not constitute a criminal offense, thus acquitting him based on part 2 of Article 83 of the Criminal-Procedural Code (If the actions of the accused do not constitute a crime).
"I did not expect it, because 13 years have passed and I thought I would not be acquitted. My parents, brother, and sister are happy," — said the acquitted citizen.