Электр энергияси ишлаб чиқариш режаси ортиғи билан бажарилди — “Иссиқлик электр станциялари”
2024 йилда режадаги 29,1 миллиард кВт.соат электр энергияси ўрнига 31,9 миллиард кВт.соат электр энергияси ишлаб чиқарилган.
2024 йилда режа бўйича 29,1 миллиард кВт.соат электр энергияси ўрнига, амалда 31,9 миллиард кВт.соат электр энергияси ишлаб чиқарилди. Бунда ишлаб чиқариш кўрсаткичлари 110 фоизга бажарилишига эришилди. Бу ҳақда “Иссиқлик электр станциялари” АЖ Матбуот хизмати хабар қилмоқда.
Шунингдек, 2024 йилда корхоналар томонидан 11,1 миллион Гкал иссиқлик энергияси ишлаб чиқарилиб, тармоққа узатилган.
Ёқилғини иқтисод қилиш бўйича эса режадаги
700,5 миллион кубметр табиий газ ўрнида, амалда  1 млрд.  кубметр табиий газ иқтисод қилинди ёки режа кўрсаткичи 147,9 фоизга бажарилди.
Электр энергияси иқтисоди бўйича режадаги 117,8 миллион кВт.соат ўрнига, амалда  163,5 миллион кВт.соат электр энергияси иқтисод қилинишига эришилди ёки режа кўрсаткичи 138,8 фоизга бажарилди.
Маҳаллийлаштириш дастури доирасида 26 та лойиҳа асосида қиймати 58,9 миллиард сўм бўлган маҳсулотларни ишлаб чиқариш режалаштирилган бўлиб, амалда ушбу кўрсаткич 61,3 миллиард сўмга ёки 104,0 фоизга бажарилиши таъминланди.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ томонидан 2024 йилда барча молиялаштириш манбалари ҳисобидан инвестиция лойиҳалари доирасида режа бўйича 616,94 миллион АҚШ доллари ўзлаштирилиши лозим эди. Амалда 646,14 миллион АҚШ доллари ўзлаштирилиши таъминланди. Бунда ишлаб чиқариш кўрсаткичлари 104,7 фоизга бажарилишига эришилди.
2024 йил май ойида “Тошкент ИЭМда қуввати 32 МВтга тенг бўлган 2 та газ турбина қурилмасини қуриш” инвестиция лойиҳаси ишга туширилди.
Шу билан бирга, 2024 йил 13 декабрда “Тошкент шаҳрининг иссиқлик таъминоти сўнгги нуқталарида жойлашган 6 маҳаллаларида когенерация лойиҳаларини амалга ошириш” инвестиция лойиҳаси доирасида Олмазор туманида когенерация лойиҳаси муваффақиятли ишга туширилди.
Айни пайтда Толимаржон ИЭСда умумий қуввати 1065 МВТ ва Навоий ИЭС да умумий қуввати 650 МВт бўлган замонавий буғ газ қурилмалари бунёд этиш ишлари давом эттирилмоқда.
“Иссиқлик электр станциялари” АЖ олдида турган муҳим вазифалардан бири - бу маҳсулот таннархини пасайтириш ҳисобланади, шу мақсадда олиб борилган чора-тадбирлар натижасида 2024 йилда маҳсулот таннархи 1,6 триллион сўмга пасайтириш режалаштирилган эди, амалда эса 1,95 триллион сўмга пасайтирилди, бунда режа 118 фоизга бажарилди.

The plan for electricity production was exceeded — "Thermal Power Plants"
In 2024, instead of the planned 29.1 billion kWh of electricity, actually 31.9 billion kWh was produced. In this, the production indicators reached 110 percent implementation. This was reported by the Press Service of “Thermal Power Plants” JSC.
Also, in 2024, the companies produced 11.1 million Gcal of thermal energy, and delivered it to the network.
Regarding fuel economy, instead of the planned
700.5 million cubic meters of natural gas, in actuality,  1 billion  cubic meters of natural gas were economized, or the plan was implemented at 147.9 percent.
Regarding electricity economy, instead of the planned 117.8 million kWh, in actuality,  163.5 million kWh of electric energy was economized, achieving the plan at 138.8 percent.
Within the localization program framework, it was planned to produce products worth 58.9 billion soums based on 26 projects, and actually, this indicator was achieved at 61.3 billion soums or 104.0 percent implementation.
“Thermal Power Plants” JSC in 2024 from all financing sources within the investment projects framework, it was necessary to appropriate 616.94 million USD according to the plan. In actuality, 646.14 million USD appropriation was ensured. In this, the production indicators were achieved at 104.7 percent implementation.
In May 2024, the investment project “Construction of 2 gas turbine units with a capacity of 32 MW each at the Tashkent TPP” was launched.
Simultaneously, on December 13, 2024, the investment project “Implementation of cogeneration projects in 6 neighborhoods located at the final points of heating supply of Tashkent city” was successfully launched in the Olmazor district.
Currently, construction works of modern steam gas units with a total capacity of 1065 MW at the Talimarjon TPP and a total capacity of 650 MW at the Navoi TPP are being continued.
One of the important tasks facing “Thermal Power Plants” JSC is to reduce the cost of the product, for this purpose, as a result of the measures taken, in 2024, it was planned to reduce the cost of the product to 1.6 trillion soums, but in actuality, it was reduced to 1.95 trillion soums, where the plan was implemented at 118 percent.