Самарқандда метро қурилади
Мажлисда депутатлар Самарқанд вилоятининг Самарқанд шаҳри, Самарқанд ва Оқдарё туманлари чегараларини ўзгартириш тўғрисидаги масалани кўриб чиқдилар.
Таъкидланганидек, Самарқанд шаҳрининг меъморий қиёфасини янада яхшилаш ва ободонлаштириш, хорижий ва маҳаллий инвесторлар учун жозибадорлигини ошириш, шунингдек, ҳудуднинг туризм салоҳиятидан самарали фойдаланиш, замонавий бизнес, молиявий ва туристик инфратузилмаларни жадал ривожлантиришни таъминлаш ҳамда сервис хизматлар турлари ва сифатини ошириш борасида қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, ҳудудда 2023 – 2030-йилларда “Ширин” замонавий ишбилармонлик маркази ва турар-жойлар комплексини барпо этиш дирекциясини ташкил этиш ишлари олиб борилмоқда.
Шундан келиб чиқиб, Вазирлар Маҳкамасининг таклифига асосан, Самарқанд туманидан 170 гектар ва Оқдарё туманидан 243 гектар ер майдони Самарқанд шаҳри таркибига ўтказилиши назарда тутилмоқда.
Мажлисда қарор лойиҳаси тегишли маҳалла фуқаролар йиғинлари, халқ депутатлари Самарқанд шаҳар, Самарқанд ва Оқдарё туманлари ҳамда вилоят Кенгашларида муҳокама қилиниб, чегараларнинг картографик чизмаси ва чегаралар чизиғининг таснифи маъқулланганлиги қайд этилди. Шунингдек, қарор лойиҳасида ҳудуднинг чегараларини ўзгартириш ва унда белгиланган вазифаларни тизимли амалга ошириш мақсадида Ҳукуматга комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш вазифаси юклатилди.
Мазкур туман ва шаҳар чегараларининг ўзгариши билан “Ширин” замонавий ишбилармонлик маркази ташкил этилиб, ушбу ҳудудда
254 та кўп қаватли уй-жойлар, 19 та ишбилармонлик ва бизнес марказлари, 50 та ижтимоий соҳа обектлари, 89 та кўнгилочар ва савдо комплекслари ҳамда тарихий шаҳарча барпо этилади.
Бундан ташқари, ҳудудда 112 км ички йўллар, пиёдалар ва велосипед йўлаклари, 6 км ер усти метро йўли, 2 та катта кўприк ҳамда 7,2 км ички коммуникация учун тоннел, 180 км ирригация қувури ҳамда 14 км канал ва кўплаб суғориш иншоотлари қурилади.
Депутатларнинг фикрича, киритилаётган ўзгартишлар келгусида аҳоли турмуш шароитини янада яхшилаш, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаларини кенгайтиришга хизмат қилади.

A metro will be built in Samarkand.
During the meeting, deputies reviewed the issue of changing the borders of Samarqand city, Samarqand, and Oqdaryo districts in Samarqand region here.
As emphasized, various actions are being undertaken to further improve the architectural appearance of Samarqand city and enhance its appeal to foreign and local investors as well as to efficiently utilize the tourism potential of the region, accelerate the development of modern business, financial, and tourist infrastructure, and improve the variety and quality of service services.
In particular, efforts are underway to establish the Directorate for the Construction of the "Shirin" modern business center and residential complex complex in the region during 2023 – 2030.
Based on the proposal of the Cabinet of Ministers, it is envisaged that 170 hectares of land from Samarqand district and 243 hectares from Oqdaryo district will be transferred into the composition of Samarqand city.
During the meeting, the draft decision was discussed at the relevant community meetings, councils of people’s deputies of Samarqand city, Samarqand and Oqdaryo districts, and the regional council, and the cartographic map of borders and the description of the border lines were approved. Moreover, the draft decision stipulates that the Government is assigned to implement comprehensive measures with the aim of changing the borders of the territory and systematically implementing the tasks specified therein.
With the change in the borders of these districts and city, a "Shirin" modern business center will be established, leading to the construction in this area of
254 multi-storey residential buildings, 19 business and business centers, 50 social facilities, 89 recreational and shopping complexes, and a historic town.
In addition, 112 km of internal roads, pedestrian and bicycle paths, 6 km of above-ground metro lines, 2 large bridges, and 7.2 km of tunnels for internal communications, 180 km of irrigation pipes, and 14 km of channels along with numerous irrigation facilities will be constructed in the area.
According to the deputies, the introduced changes will serve to further improve the living conditions of the population and expand the manufacturing and service sectors in the future.