Самарқандда 14 ёшли қиз ўзини 8-қаватдан ташлади
Ҳолатга аниқлик киритиш мақсадида судга оид тиббий экспертизаси ҳамда масъул идораларга хизмат текшируви тайинланган.
Самарқандда 14 ёшли қиз ўзини 8-қаватдан пастга ташлаб жонига қасд қилгани акс этган видео ижтимоий тармоқларга сиздирилди. darakchi.uz сўровига жавобан Бош прокуратура матбуот хизмати раҳбари Ҳаёт Шамсутдинов маълумот берди.
Аниқланишича, жорий йилнинг 13 январь куни соат 17:30 атрофида Самарқанд вилояти Саховат МФЙда яшаган 29-мактабнинг 8-синф ўқувчиси вояга етмаган 2010 йилда туғилган М.Р. Самарқанд шаҳар Баҳор МФЙда жойлашган кўп қаватли турар жой биносининг 8-қават йўлак деразасидан ўзини ташлаб жонига қасд қилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Самарқанд шаҳар прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

In Samarkand, a 14-year-old girl threw herself from the 8th floor.
A video depicting a 14-year-old girl throwing herself from the 9th floor and committing suicide in Samarkand was leaked to social networks. In response to a request from darakchi.uz, the head of the Prosecutor General's press service, Hayot Shamsutdinov, provided information.
It was revealed that on January 13 of this year, around 17:30, an underage student born in 2010, M.R., who attended 8th grade at school No. 29 and lived in the Sakhoat MFC in Samarkand region, committed suicide by throwing herself from the 8th floor of a multi-storey residential building located in the Bahor MFC of Samarkand city.
Pre-investigation checks are being carried out by the Samarkand city prosecution office regarding this incident.
In order to clarify the circumstances, a forensic medical examination has been ordered, as well as an official investigation by the responsible authorities.