Француз терговчилари Башар Асадни ҳибсга олишга янги ордер берди
Суриянинг собиқ раҳбари уруш жиноятлари ва инсониятга қарши жиноятлар, қотилликларга шерикликда ва армия томонидан тинч аҳолига қарши қасддан ҳужум уюштирганликда айбланмоқда.
'Француз терговчилари Башар Асадни ҳибсга олишга янги ордер берди'ning rasmi
Франция Суриянинг собиқ президенти Башар Aсадни 2017 йилда содир этилган ҳарбий жиноятлар билан боғлиқ айбловлар бўйича ҳибсга олиш учун янги ордер берди.
Франциянинг икки тергов судяси Суриянинг ҳокимиятдан ағдарилган етакчиси Башар Асадни ҳарбий жиноятларга алоқадорликда гумон қилиб, ҳибсга олишга ордер берди, бу Франция суд органларининг иккинчи уриниши ҳисобланади.
Ўтган йил охирида Сурия мухолифати томонидан тезкор ҳужуми натижасида ҳокимиятдан ағдарилган Aсад душанба куни "қуролли кучлар бош қўмондони" сифатида 2017 йилда Суриянинг Дера шаҳрида ҳалок бўлган бомба портлаши учун жавобгар  деб топилган.
Ордер 2017 йил 7 июнда Сурия армияси вертолётлари томонидан уйи бомбардимон қилиши натижасида ҳалок бўлган 59 ёшли асли суриялик Франция фуқароси ва собиқ француз тили ўқитувчиси Салоҳ Aбу Набоут иши бўйича тергов доирасида берилган.
Манбага кўра, Франция адлия тизими Aсад бу ҳужум учун буйруқ берган ва воситаларни тақдим этган деб ҳисоблайди.
Сурия армиясининг олти нафар юқори мартабали амалдори 2018 йилда бошланган терговда бу иш юзасидан Франция ҳибсга олиш учун ордерларнинг нишонига айланган.
"Бу иш мен ва менинг оилам бошидан ишонган адолат учун узоқ давом етган курашнинг чўққисини кўрсатади", деди марҳумнинг ўғли Умар Aбу Набоут.
У "суд бўлиб ўтиши ва жиноятчилар қаерда бўлишидан қатъи назар, ҳибсга олиниши ва ҳукм қилинишига" умид билдирди.

French investigators have issued a new arrest warrant for Bashar Al-Assad.
The former leader of Syria is being accused of war crimes and crimes against humanity, involvement in murders, and orchestrating deliberate attacks on civilians by the army.
Image of 'French investigators have issued a new arrest warrant for Bashar Al-Assad.'
Former leader of Syria is being accused of war crimes, crimes against humanity, murders, participation and deliberate attack on the civilian population by the army.
France has issued a new arrest warrant for the former President of Syria, Bashar Assad, in connection with charges of war crimes committed in 2017.
Two investigating judges in France have issued an arrest warrant for Bashar Assad, the ousted leader of Syria, on suspicions related to war crimes, marking the second attempt by French judicial authorities.
Assad, overthrown by a swift attack by the Syrian opposition by the end of last year, was found responsible on Monday as the "commander-in-chief of the armed forces" for a bomb explosion in 2017 that occurred in the city of Deraa in Syria.
The warrant was issued within the investigation of the case of 59-year-old Salah Abu Nabout, a French citizen and former French teacher of Syrian origin, who died as a result of his house being bombed by Syrian army helicopters on June 7, 2017.
According to sources, the French justice system considers Assad to have ordered and provided the means for this attack.
Six high-ranking officials of the Syrian army have become targets of arrest warrants by France in an investigation that started in 2018.
"This case represents the pinnacle of a long struggle for justice that my family and I have believed in from the beginning,” said Omar Abu Nabout, the son of the deceased.
He expressed hope for "the trial to take place and for the criminals to be arrested and sentenced, regardless of their location."