Тошкент вилоятида лицензиясиз “Умра” тадбирларини ташкил қилганлар жаримага тортилди
Дин ишлари бўйича қўмита томонидан ўтказилган текширув натижасига кўра Тошкент вилояти, Ангрен шаҳрида жойлашган “Назир травел Н1” МЧЖ ва "Бону травел 000” МЧЖ га нисбатан лицензиясиз “Умра” тадбирини ташкил этгани учун молиявий жарима қўлланилди. Бу ҳақда Дин ишлари бўйича қўмита Ахборот хизмати хабар қилди.
“Умра” тадбирларини ташкил этиш ва ўтказиш бўйича фаолият учун лицензия олиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар учун юридик шахсларга солинадиган жарималар миқдорлари БҲМнинг 200 баравари (75 млн. сўм) этиб белгиланган.
"Ҳурматли фуқаролар, Дин ишлари бўйича қўмита зиёратчиларимизни "Умра" амалларини муносиб ва хавфсиз бажаришлари учун огоҳ бўлишлари ва кейинчалик турли кўнгилсиз ҳолатларга тушиб қолмасликлари мақсадида ишончли ва кафолатланган хизматлардан фойдаланишларини тавсия этади", - дейилади хабарда.

In the Tashkent region, those who organized "Umrah" events without a license were fined.
For such a violation, the fine is set at 200 times the basic calculation amount, which is 75 million soums.
Image of 'In the Tashkent region, those who organized "Umrah" events without a license were fined.'
According to the results of an inspection carried out by the Committee on Religious Affairs, a financial penalty was imposed on “Nazir travel N1” LLC and "Bonu travel 000” LLC located in Angren city, Tashkent region, for organizing the “Umrah” event without a license. The Information Service of the Committee on Religious Affairs reported this.
The amounts of fines imposed on legal entities for violations in the field of obtaining a license to organize and conduct “Umrah” events have been set at 200 times the minimum monthly wage (75 million soums).
"Dear citizens, the Committee on Religious Affairs advises our pilgrims to be cautious and use reliable and guaranteed services to perform the “Umrah” rites decently and safely, aiming to avoid various unpleasant situations in the future," the report says.