КХДР АҚШ ва Жанубий Кореяга қарши қаттиқ жавоб чораларини ваъда қилди
Корея Халқ Демократик Республикаси (КХДР) Ташқи ишлар вазирлиги АҚШ ва Жанубий Корея томонидан қўйилган “ҳарбий провокациялар”га жавобан қаттиқ чоралар кўрилишини маълум қилди.
КХДР Ташқи ишлар вазирлигининг баёнотида айтилишича, "АҚШ КХДР суверенитети ва хавфсизлик манфаатларини инкор этаётган экан, уларга қарши фақатгина қатъий чоралар кўрилади. КХДР АҚШ ва Жанубий Корея ўртасидаги ҳарбий иттифоқ туфайли кучлар мувозанати бузилишига йўл қўймайди ва уларга қарши кучли жавоб чоралари қўллайди". Бу ҳақда Корея Марказий телеграф агентлиги хабар берди.
Баёнотга кўра, АҚШ ва Жанубий Корея 21–24 январь кунлари қўшма авиация машғулотлари ўтказган.
Шунингдек, 14–16 январь кунлари ўқотиш бўйича биргаликдаги машғулотлар уюштирган. 22 январь куни эса АҚШ Жанубий Кореяга қурол етказиб бериш борасидаги келишувлар ҳақида маълум қилган.
КХДРнинг таъкидлашича, Вашингтон ва Сеулнинг бу ҳаракатлари ҳарбий иттифоқни мустаҳкамлаш орқали минтақадаги вазиятни ёмонлаштирмоқда. Шу билан бирга, Пхеньян АҚШни Корей ярим оролида ҳарбий устунликка эришиш учун ҳаракат қилаётганликда айблади.
Аввалроқ КХДР сув ости кемалари учун мўлжалланган стратегик бошқариладиган ракета синовларини ўтказган эди. Мамлакат ракетасозлик идораси ушбу синовларни мамлакатнинг мудофаа қудратини мустаҳкамлаш ва стратегик рақибларига қарши туриш учун амалга оширилганлигини маълум қилди.
Минтақадаги кескинлик ошиб бораётган бир пайтда КХДРнинг бу баёноти халқаро жамоатчилик диққатини янада кучайтирмоқда.

The Ministry of Foreign Affairs of the Democratic People's Republic of Korea (DPRK) announced that it would take strong measures in response to the "military provocations" imposed by the USA and South Korea.
According to a statement from the DPRK Ministry of Foreign Affairs, "As the USA denies the DPRK's sovereignty and security interests, only strict measures will be taken against them. The DPRK will not allow a disruption of the balance of power due to the military alliance between the USA and South Korea and will apply strong retaliatory measures against them." This was reported by the Korean Central News Agency here.
According to the statement, the USA and South Korea conducted joint aviation exercises on January 21–24.
Additionally, they organized joint shooting exercises on January 14–16. On January 22, the USA announced agreements on arms supplies to South Korea.
According to the DPRK, Washington and Seoul's actions are worsening the situation in the region by strengthening the military alliance. At the same time, Pyongyang accused the USA of attempting to achieve military superiority in the Korean Peninsula.
Previously, the DPRK had conducted tests of strategic missiles intended for submarines. The country's missile agency announced that these tests were conducted to strengthen the country's defense capabilities and to counter its strategic adversaries.
At a time when tensions in the region are rising, the DPRK's statement is further drawing international community attention.