Путин: Украинага пул ва ўқ-дори берилмаса, уруш бир ярим-икки ой ичида тугайди
Россия президенти Владимир Путин Украинадаги уруш ҳақида гапирар экан, "Агар ҳомийлик маблағлари ва ўқ-дорилар тугаса, “махсус операция” (Россиянинг Украинага босқини) бир ярим-икки ой ичида якунланади", деди.
Россия раҳбари шунингдек, Украина суверенитети бугунги кунда деярли нолга тенг эканини таъкидлади.
2024 йилда Путин АҚШ Украинага қурол етказиб беришни тўхтатиши керак, шунда можаро икки-уч ой ичида якунланишини айтган эди. Шунингдек, у ўша пайтдаги АҚШ президенти Жо Байденга Украина Қуролли Кучларини қурол билан таъминлашни тўхтатиш зарурлигини айтганини қўшимча қилган.
Ўз навбатида Украина президенти Владимир Зеленский 1994 йилда Украина ядро қуролини Россияга топширганини "аҳмоқона қарор" бўлган деб атади.
Украина президенти Владимир Зеленский 1994 йилда Будапешт меморандуми доирасида Украинанинг ядро қуролини Россияга топширишини "аҳмоқона" ва "мантиқсиз" қарор деб атади. Бу ҳақда у италиялик Il Foglio нашрига берган интервьюсида айтиб ўтди.
"Биз ядро қуролини бермаслигимиз керак эди. Бу мутлақо аҳмоқона ва мантиқсиз қарор бўлган", — деди Зеленский. Унинг таъкидлашича, бундай қарор Украинага ҳам, бутун Европага ҳам нисбатан нотўғри бўлган.
Зеленский шунингдек, собиқ АҚШ президенти Жо Байденни танқид қилди. Унинг танқиди 2021 йил ёзда Швейцарияда Байден ва Россия президенти Владимир Путин ўртасида ўтказилган учрашувга қаратилган.
Аввалроқ Зеленский Европа Кенгаши раиси Антониу Кошта билан Россияга қарши санкцияларни кучайтириш масаласини муҳокама қилган эди.
"Европа Иттифоқининг (ЕИ) Россияга қарши санкцияларни яна олти ойга узайтириш тўғрисидаги бугунги қарорини қадрлаймиз", — деб ёзди Украина президенти.

Putin: If no money and ammunition are given to Ukraine, the war will end in one and a half to two months.
The leader of Russia emphasized that the sovereignty of Ukraine is almost equal to zero today.
Image of 'Putin: If no money and ammunition are given to Ukraine, the war will end in one and a half to two months.'
While speaking about the war in Ukraine, Russian President Vladimir Putin said, "If the funding and ammunition run out, the “special operation” (Russia's invasion of Ukraine) will conclude in one and a half to two months."
The Russian leader also emphasized that the sovereignty of Ukraine is almost zero today.
In 2024, Putin said that the US must stop supplying weapons to Ukraine, then the conflict would end in two to three months. He also added that he had told the then US President Joe Biden that it was necessary to stop supplying the Armed Forces of Ukraine with weapons.
In turn, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy called the decision to give Russia Ukraine's nuclear weapons in 1994 a "foolish decision."
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy called the decision to hand over Ukraine's nuclear weapons to Russia in 1994 as part of the Budapest Memorandum "foolish" and "illogical" in an interview with the Italian publication Il Foglio.
"We should not have given up our nuclear weapons. It was absolutely a foolish and illogical decision," — said Zelenskyy. According to him, such a decision was wrong for both Ukraine and all of Europe.
Zelenskyy also criticized the former US President Joe Biden. His criticism was directed at a meeting held in Switzerland between Biden and Russian President Vladimir Putin in the summer of 2021.
Earlier, Zelenskyy had discussed the matter of intensifying sanctions against Russia with the President of the European Council, Antonio Costa.
"We appreciate today's decision by the European Union (EU) to extend sanctions against Russia for another six months," — the Ukrainian President wrote.