Тошкентда уч эркак 20 ёшли қизни ўғирлаб кетмоқчи бўлди
Ижтимоий тармоқларда кенг муҳокамаларга сабаб бўлган видео тарқалди.  Унда бир нечта номаълум шахслар томонидан Cobalt автомобилида бир қизнинг ўғирланиши қайд этилган.
Пойтахт ИИББ матбуот хизмати маълумотига кўра, жабрланувчининг шахси аниқланган. У 2004 йилда туғилган И. қиз. Айни пайтда у билан психологлар ва ички ишлар органлари ходимлари ишламоқда.
Ўғриликни уюштирган йигитнинг шахси ҳам аниқланди.  У ўз танишлари билан тил бириктирган, 1994 йилда туғилган А. исмли йигит бўлиб чиқди.
"Биринчи ўғрилик уйим яқинида содир бўлди. Видеода учтаси кўриниб турибди. Кейинроқ менга тушунтиришларича, у камерага тушишни истамаган. Менда ҳалигача битмай келаётган кичик чандиқлар қолган. Бошим лат егани сабабли тез-тез бошим оғриб турибди",- деди қиз.
Мазкур ҳолат юзасидан ЖКнинг 137-моддаси (одам ўғирлаш) ва 138-моддаси (ноқонуний равишда зўрлик ишлатиб озодликдан маҳрум қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ўғирлашда иштирок этган барча шахслар аниқланган ва қўлга олинган. Уларга нисбатан қамоққа олиш тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган.
"Мазкур ҳолат Тошкент шаҳар ИИББ бошлиғи назорати остида. Тергов якунлангач, қонуний қарор қабул қилинади," - дейилади хабарда.

A video that sparked widespread discussions on social media networks has been spread. It documented the kidnapping of a girl in a Cobalt car by several unidentified individuals.
According to the information from the press service of the Capital's Department of Internal Affairs, available at this link, the victim's identity has been established. She is a girl born in 2004, identified as I. Currently, she is being assisted by psychologists and internal affairs officers.
The identity of the young man who organized the theft has also been established. He turned out to be a guy named A., born in 1994, who colluded with his acquaintances.
"The first theft occurred near my home. You can see three of them in the video. Later, as they explained to me, he did not want to be caught on camera. I still have some remaining minor scars. Due to a head injury, I often suffer from headaches," said the girl.
A criminal case has been initiated on the matter under Article 137 (kidnapping) and Article 138 (illegal use of violence depriving of freedom) of the Criminal Code. All individuals involved in the kidnapping have been identified and arrested. A pre-trial restraint in the form of detention has been applied to them.
"This case is under the supervision of the Chief of Tashkent City's Department of Internal Affairs. A legal decision will be made after the investigation is concluded," the report says.