Данияда яна Қуръон китоби ёқиб юборилди
Партия етакчиси Расмус Палудан муқаддас китобни ёқиб юбораётганини ўзининг ижтимоий тармоқ саҳифасига жойлаган.
'Данияда яна Қуръон китоби ёқиб юборилди'ning rasmi
Даниянинг “Қаттиқ курс” партияси етакчиси Расмус Палудан 1 февраль куни муқаддас Қуръони Карим нусхасини яна ёқиб юборди. Бу ҳақда у ўзининг Х (собиқ Twitter) саҳифасида маълум қилди.
“Соат 12:38 да Туркиянинг Копенгагендаги элчихонаси олдида Қуръон ёндирилди”, деб ёзган у. Видеода эса ёнаётган китоб акс этган.
Бу Расмуснинг Қуръонни ёқиб юборишига оид биринчи ҳолат эмас. У 2023 йил январь ойида Стокгольмдаги Туркия элчихонаси олдида Қуръонни ёқиб юборганди бир неча кундан сўнг Даниядаги масжид эшиги олдида ҳам шундай қилган.
Ўшанда нафақат маҳаллий ҳокимият рухсати билан, балки полиция назорати остида ҳам ўтказилган ҳар икки ҳаракат мусулмон мамлакатларида ўта салбий муносабатга сабаб бўлган. Туркия ҳатто Швециянинг НАТОга аъзо бўлиш ҳақидаги аризасини блоклаш билан таҳдид қилган. Бироқ кейинроқ Швеция полицияси Стокгольмдаги бош масжид яқинида Қурбон ҳайитининг биринчи кунида Қуръонни ёқиб юборишга рухсат берган.

The leader of Denmark’s “Hard Line” party, Rasmus Paludan, set fire to a copy of the holy Quran again on February 1. He announced this on his X (formerly Twitter) page.
“At 12:38, the Quran was burned in front of the Turkish embassy in Copenhagen,” he wrote. The video shows the burning book.
This is not the first instance of Rasmus burning the Quran. He had set fire to the Quran in front of the Turkish embassy in Stockholm in January 2023, and a few days later, he did the same in front of a mosque’s door in Denmark.
Both actions, carried out not only with the local authorities' permission but also under police surveillance, caused an extremely negative reaction in Muslim countries. Turkey even threatened to block Sweden's NATO membership application. However, later on, the Swedish police authorized burning the Quran near Stockholm's main mosque on the first day of Eid al-Adha.