Тожикистонда собиқ ташқи ишлар вазири давлат тўнтаришига уринишда айбланиб қамалди
Тожикистондаги “давлат тўнтаришига уриниш” иши бўйича айбланувчилар 18 йилдан 27 йилгача қамоқ жазосига ҳукм қилинди, деб ёзади Asia Plus нашри. Улар орасида Ташқи ишлар вазирлигининг собиқ раҳбари вазифасини бажарувчи, президент вазиф, депутатлар ва журналистлар ҳам бор, дейишмоқда. Бироқ тергов ишнинг моҳиятини очиб бермади.
Тожикистон Олий суди давлат тўнтаришига уриниш бўйича иш бўйича собиқ амалдорлар, хавфсизлик ходимлари ва журналист айбланувчиларга ҳукм чиқарди, деб хабар бермоқда Asia Plus нашри.
Нашр манбаларига кўра, энг узоқ муддат собиқ ташқи ишлар вазири Ҳамрохон Зарифий ва собиқ парламент депутати, Тожикистон демократик партияси раиси Саиджаъфар Усмонзодга берилган. Усмонзода 27 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинган.
Тожикистонда сиёсий арбобларни ҳибсга олиш 2024 йилнинг июн ойида бошланган эди. Улардан биринчи бўлиб Усмонзода ҳибсга олинган. Кейин бир неча ой давомида яна камида 7 киши ҳибсга олинди, деб ёзади нашр. “Aздо” телеканалининг қайд этишича, тергов махфийлик тамойилини баҳона қилиб, масаланинг моҳиятини ошкор этмаяпти. Ҳукм Душанбедаги тергов ҳибсхонасида эълон қилинган.
Шунингдек, ушбу иш бўйича қуйидагилар жазога тортилди:
• Тожикистон Олий Кенгашининг собиқ раиси ва Президенти вазифасини бажарувчи (1991–1992) Aкбаршо Искандаров – 18 йилгача;
• Тожикистон социал-демократик партияси собиқ раиси ўринбосари, ҳуқуқшунос Шокиржон Ҳакимов — 18 йилгача;
• Тожикистон Демократик партияси раисининг собиқ ўринбосари, журналист Aҳмадшоҳ Комилзода — 18 йилгача;
• собиқ хавфсизлик хизмати ходими, истеъфодаги полковник Нурамин Ғанизода – 18 йилгача;
• Тожикистон ТИВ департаментининг собиқ раҳбари Aбдулфайз Aтоий – 17 йилгача;
• Шокиржон Ҳакимовнинг жияни ва журналист Рухшона Ҳакимова – саккиз йилга.
Aйбланувчилар давлатга хиёнат, ҳокимиятни тортиб олиш, фирибгарлик ва нафрат қўзғатишда айбланган. Охирги сўзларида улар ўз айбларини тан олишмади.
Asia Plus нашрининг аниқлик киритишича, Ҳакимовнинг иши “Хитойнинг Тожикистондаги таъсири” мавзусида ўтказилган суриштирув билан боғлиқ бўлиб, унда бошқа бир қанча маҳкумлар, жумладан Ҳакимов ва Усмонзода ҳам иштирок этган. Прокурор унга 17 йил қамоқ жазосини сўраган. Журналист икки нафар ёш боласи борлиги сабабли жазо муддати ўтгунига қадар озодликда қоладиган бўлди.
8 январ куни бўлиб ўтган суд мажлисида давлат айбловчиси “давлат тўнтариши иши” бўйича барча айбланувчиларни 23 йилдан 30 йилгача озодликдан маҳрум этишни сўраган эди.

The accused in the case of the “attempted state coup” in Tajikistan have been sentenced to prison terms ranging from 18 to 27 years, writes the Asia Plus publication. Among them are the former acting head of the Ministry of Foreign Affairs, presidential office holders, deputies, and journalists, they say. However, the investigation did not disclose the essence of the case.
The Supreme Court of Tajikistan has passed sentences on former officials, security officers, and a journalist accused in the attempted state coup, reports Asia Plus publication.
According to the publication's sources, the longest terms were given to the former Foreign Minister Hamrokhon Zarifi and the former parliament deputy, the head of the Democratic Party of Tajikistan, Saidjafar Usmonzod. Usmonzoda was sentenced to 27 years in prison.
The arrest of political figures in Tajikistan began in June 2024. Usmonzoda was the first to be arrested. Over the following months, at least 7 more people were arrested, the publication writes. According to the "Azdar" TV channel, the investigation, citing the principle of confidentiality, does not disclose the essence of the matter. The verdict was announced in a pre-trial detention center in Dushanbe.
Also, the following were sentenced in this case:
• The former chairman of the Supreme Council and Acting President of Tajikistan (1991–1992) Akbarsho Iskandarov – up to 18 years;
• The former deputy head of the Social Democratic Party of Tajikistan, lawyer Shokirjon Hakimov – up to 18 years;
• The former deputy head of the Democratic Party of Tajikistan, journalist Ahmadshoh Komilzoda – up to 18 years;
• The former security service officer, retired Colonel Nuramin Ghanizoda – up to 18 years;
• The former head of the Department of the Ministry of Foreign Affairs of Tajikistan Abdulfaiz Atoiy – up to 17 years;
• The niece of Shokirjon Hakimov and journalist Rukhshona Hakimova – eight years.
The accused were charged with treason, usurpation of power, fraud, and incitement of hatred. In their final words, they did not plead guilty.
As clarified by Asia Plus publication, Hakimov’s case was related to an investigation into “China's influence in Tajikistan,” in which several other convicts, including Hakimov and Usmonzod, participated. The prosecutor asked for a 17-year prison sentence for him. The journalist, who has two young children, will remain free until the end of her sentence.
During the court session held on January 8, the state prosecutor asked to deprive all the accused in the “state coup case” of freedom for periods from 23 to 30 years.