Тошкентдан Янгийўл, Чиноз ва Сирдарё туманларига замонавий электропоезд ҳаракати йўлга қўйилади
'Тошкентдан Янгийўл, Чиноз ва Сирдарё туманларига замонавий электропоезд ҳаракати йўлга қўйилади'ning rasmi
Президент ҳузуридаги йиғилишда Тошкент шаҳридан Янгийўл, Чиноз ва Сирдарё туманларига қатнайдиган замонавий электропоезд ҳаракатини йўлга қўйиш ишларини жадаллаштириш зарурлиги қайд этилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилмоқда.
Ҳозирда темир йўл хизматлари экспортининг 50 фоизи транзит юк ташишга тўғри келмоқда.
Бу борада 2030 йилга бориб, транзит юк ҳажмини 22 миллион тоннага етказиш режа қилинган.
Шу боис мутасаддиларга 72 та замонавий йўл бўйи сервис объектларини қуриш учун автомобиль йўллари ёқасидаги бўш ерларни тадбиркорларга бериб, ишга тушириш топширилди.
Йирик мультимодал логистика марказлари сонини 2 карра кўпайтириш бўйича уч йиллик дастур қабул қилиб, ишларни бошлаш вазифаси қўйилди.

Modern electric train service will be launched from Tashkent to Yangiyul, Chinaz, and Syrdarya districts.
Shavkat Mirziyoyev emphasized the need to accelerate the work in this area.
Image of 'Modern electric train service will be launched from Tashkent to Yangiyul, Chinaz, and Syrdarya districts.'
During the meeting chaired by the President, the need to expedite the launch of modern electric train services from Tashkent to Yangiyul, Chinaz, and Syrdarya districts was highlighted. This was reported by the President's press service.
Currently, 50 percent of rail service exports are attributed to transit freight transportation.
By 2030, there is a plan to increase the volume of transit cargo to 22 million tons.
Therefore, officials were instructed to allocate vacant land along car roads to entrepreneurs for the construction of 72 modern roadside service facilities and initiate their operation.
A three-year program has been adopted to double the number of large multimodal logistics centers, with the task of starting the work.