Камбағал оилалар реестрига киритилган айрим оилаларга субсидия ажратилади
“Аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимини молиялаштириш тартиб-таомилларини такомиллаштириш тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ-17-сон) қабул қилинди. Адлия вазирлиги хабар қилди.
Фармонга кўра, 2025 йил 1 апрелдан:
“Ижтимоий дафтарлар” жамғармалари орқали кўрсатиладиган ижтимоий ёрдамлар Камбағал оилалар реестрига киритилган оилаларга, уй-жой шароитларини яхшилаш ва соғлиқни сақлаш бўйича ижтимоий ёрдамлар эса – ойлик даромади оила аъзоларининг ҳар бирига минимал истеъмол харажатлари миқдорининг 2 бараваридан кўп бўлмаган оилаларга ҳам тақдим этилади.
Бунда маданий-маърифий, таълим, спорт ва туризм тадбирларини ташкил этиш ва ўтказишга “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари” жамғармалари тушумларининг 25 фоизидан кўп бўлмаган қисмини йўналтиришга рухсат берилади;
“Ижтимоий дафтарлар” жамғармалари орқали ижтимоий ёрдамлар қуйидаги тартибда кўрсатилади:
оилаларни камбағалликдан чиқариш бўйича индивидуал режада камбағал оилаларнинг ёшлари ва хотин-қизларига муайян ижтимоий ёрдамларнинг белгиланиши ушбу тоифадаги шахслардан қўшимча мурожаат талаб этмаган ҳолда “Ижтимоий дафтарлар” жамғармалари ҳисобидан ижтимоий ёрдамлар кўрсатилишига асос бўлади;
“Ижтимоий дафтарлар” жамғармалари ҳисобидан ижтимоий ёрдам кўрсатишни сўраб мурожаат қилган шахсларнинг ижтимоий ҳолатини аниқлаш “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизими орқали, оиланинг молиявий ҳолатини эса – идоралараро ахборот алмашинуви орқали автоматик равишда баҳолаш (скоринг) натижаларига мувофиқ амалга оширилади.

Subsidies will be allocated to certain families included in the registry of poor families.
By the Decree of the President, the system of social protection of the population is being further improved.
Image of 'Subsidies will be allocated to certain families included in the registry of poor families.'
“On improving the procedures for financing the social protection system for the population” Presidential Decree (PF-17 number) was adopted. Reported by the Ministry of Justice.
According to the decree, from April 1, 2025:
“Social assistance provided through “Social Registers” funds will be offered to families included in the Registry of Impoverished Families, while social assistance for improving housing conditions and healthcare will also be provided to families whose monthly income per family member does not exceed twice the amount of the minimum consumer expenses.”
In this case, it is allowed to direct not more than 25 percent of the revenues from the “Women's Register” and “Youth Register” funds to organize and conduct cultural, educational, sports, and tourism events;
Social assistance through the “Social Registers” funds will be provided in the following manner:
The determination of certain social assistance for the youth and women of impoverished families in the individual plan for lifting families out of poverty, without requiring any additional applications from these individuals, will form the basis for providing social assistance on account of the “Social Registers” funds;
The assessment of the social status of individuals who have applied for social assistance from the “Social Registers” funds will be carried out automatically through the “Single National Social Protection” information system based on the scoring results of the automatic assessment of the family's financial situation through interdepartmental information exchange.