Йиғилишда электр ва газ корхоналарининг 7 нафар ходими қамоққа олинди
Самарқандда Бош прокурор ўринбосари иштирокидаги йиғилишда коррупцияда айбланган ходимлар залдан олиб чиқиб кетилди.
'Йиғилишда электр ва газ корхоналарининг 7 нафар ходими қамоққа олинди'ning rasmi
Бош прокурор ўринбосари Ш.Аминов раҳбарлигида Самарқанд вилоятида энергетика соҳасида содир этилаётган коррупсион ҳолатлар ҳамда тизимни “коррупсиясиз соҳа”га айлантириш бўйича танқидий йиғилиш ўтказилди. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги хабар қилди.
Унда, “Ҳудудий электр тармоқлари” ва “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамиятлари Самарқанд вилояти ҳамда туманлар ва шаҳарлар филиаллари ходимлари, шунингдек, бошқа масъуллар иштирок этди.
Йиғилиш жараёнида таъминот корхоналарининг коррупсиявий жиноятларни содир қилганликда айбланган 7 нафар ходимига нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди.
Шунингдек, йиғилиш сўнгида соҳадаги коррупсиявий ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида таъминот корхоналари раҳбарларига соҳада кескин ўзгаришлар қилиш, ижро ва меҳнат интизомини қатъий таъминлаш, айниқса, ходимлар ўртасида профилактика чораларини янада кучайтириш бўйича топшириқлар берилди.

At the meeting, 7 employees of the electricity and gas companies were arrested.
In Samarkand, at a meeting attended by the Deputy Prosecutor General, employees accused of corruption were taken out of the hall.
Image of 'At the meeting, 7 employees of the electricity and gas companies were arrested.'
The Deputy Prosecutor General Sh. Aminov chaired a critical meeting in the Samarkand region addressing the corruption cases in the energy sector and initiatives to transform the system into a “corruption-free sector.” This was reported by the Ministry of Energy.
It was attended by employees of the “Regional Electric Networks” and “Hududgazta'minot” joint-stock companies from the Samarkand region and its districts and cities branches, as well as other responsible personnel.
During the meeting, pretrial detention measures were applied to 7 employees accused of committing corruption crimes in the supply companies.
Furthermore, at the conclusion of the meeting, the leaders of the supply companies were instructed to make significant changes in the sector, to strictly ensure execution and labor discipline, and to especially strengthen preventive measures among employees to prevent corruption cases.