Ўзбекистон Президенти "Ас-Салом" сарой-музейига ташриф буюрди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ал-Кувайт шаҳридаги "Ас-Салом" сарой-музейига ташриф буюрди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Сарой 1960-1964 йилларда ўзига хос араб меъморчилиги услубида бунёд этилган ва 1990 йилгача Кувайтга ташриф буюрган хорижий раҳбарлар учун расмий қароргоҳ бўлиб хизмат қилган.
2019 йилда саройда музей очилган бўлиб, унда 32 минг квадрат метр майдонда Кувайтнинг кўп асрлик тарихи ва маданиятини акс эттирувчи ноёб экспонатлар намойиш этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари музей экспозицияси билан танишиб, унинг меъморий концепцияси ва замонавий инфратузилмасини юқори баҳолади.
Ўзбекистон билан Кувайт маданий алмашинувларини, хусусан, музей иши ва тарихий меросни асраш соҳасидаги алоқаларни кенгайтириш, қўшма гуманитар дастурларни амалга ошириш ва ўзаро кўргазмалар ташкил этиш муҳимлиги қайд этилди.
Якунда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев музейнинг Фахрий меҳмонлар китобида дастхат ёзиб қолдирди.

The palace was built in 1960-1964 in a distinctive Arab architectural style and served as the official residence for foreign leaders visiting Kuwait until 1990.
In 2019, a museum was opened in the palace, displaying unique exhibits that reflect the centuries-old history and culture of Kuwait over an area of 32,000 square meters.
The head of our state familiarized himself with the museum's exposition and highly appreciated its architectural concept and modern infrastructure.
The importance of expanding cultural exchanges between Uzbekistan and Kuwait, particularly in museum operations and preserving historical heritage, implementing joint humanitarian programs, and organizing mutual exhibitions, was noted.
In conclusion, the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, left an autograph in the museum's Honorary Guests book.