"Украинада урушни тугатиш бўйича шошилинч қарорлар Афғонистон сценарийсини такрорлаши мумкин"
Зеленский урушни тугатиш бўйича шошилинч ва ўйланмаган қарорлар қабул қилинишининг оқибатларидан огоҳлантирди.
'"Украинада урушни тугатиш бўйича шошилинч қарорлар Афғонистон сценарийсини такрорлаши мумкин"'ning rasmi
Украина президенти Владимир Зеленский урушни тугатиш бўйича шошилинч ва ўйланмаган қарорлар қабул қилиниши мамлакатни Афғонистондагига ўхшаш вазиятга олиб келиши мумкинлигидан огоҳлантирди.
Унинг таъкидлашича, ўт очишни тўхтатишнинг ўзи етарли эмас ва Украина ҳеч қачон ўз ҳудудининг бир қисмидан воз кечмайди.
Зеленскийнинг бу баёноти АҚШ ва Россия ўртасида Саудия Арабистонида ўтказилган музокаралар фонида янгради. Ушбу музокараларда Украина ва Европа давлатлари иштирок этмаяпти, бу эса Киев ва Европа пойтахтларида норозиликка сабаб бўлди. Зеленский Украина иштирокисиз ўтказилган ҳар қандай келишувни қабул қилмаслигини маълум қилди.
Шунингдек, Украина президенти АҚШнинг Россия билан музокаралардаги позициясини танқид қилиб, уларнинг Путинга нисбатан "жуда ёқимли" сўзлар ишлатишаётганини таъкидлади. Унинг фикрича, бу ҳаракатлар тезкор муваффақиятга эришиш мақсадида амалга оширилмоқда.
Зеленскийнинг таъкидлашича, агар Украина Европа Иттифоқи ва НАТОга қабул қилинса, Россия қўшинлари мамлакатдан олиб чиқиб кетилса ва Киевга хавфсизлик кафолатлари берилса, музокараларга эҳтиёж қолмайди. У бу шартлар бажарилмагунча, ўз ватани ҳимоясини давом эттиришини билдирди.
Айни пайтда, Зеленский АҚШнинг Россия ва Украина бўйича махсус вакили Кит Келлогни Донецкдаги фронт чизиғига таклиф қилди. Бу ташриф орқали у Вашингтонга Украинадаги урушнинг ҳақиқий ҳолатини кўрсатишни мақсад қилган.
Европа давлатлари ҳам музокараларда иштирок этмасликларидан норозилик билдиришмоқда. Франция президенти Эммануэль Макрон Европа етакчиларининг Парижда фавқулодда учрашувини чақириб, музокараларда Европа манфаатларини ҳимоя қилиш зарурлигини таъкидлади.
Шу тариқа Украина ва Европа давлатлари урушни тугатиш бўйича ҳар қандай келишувда ўз иштирокларини таъминлашга интилишмоқда, акс ҳолда улар бундай келишувларни тан олмасликларини билдиришмоқда.

Ukraine President Volodymyr Zelensky warned that hasty and ill-considered decisions to end the war could lead the country into a situation similar to Afghanistan.
He emphasized that simply stopping the firing is not enough and Ukraine will never give up any part of its territory.
Zelensky's statement resonated against the background of negotiations between the US and Russia held in Saudi Arabia. Ukraine and European countries did not participate in these negotiations, which caused dissatisfaction in Kyiv and European capitals. Zelensky stated that any agreement made without Ukraine's participation would not be accepted.
Furthermore, the President of Ukraine criticized the US's position in negotiations with Russia, highlighting their "very favorable" words towards Putin. In his opinion, these actions are carried out in pursuit of quick success.
Zelensky highlighted that if Ukraine is accepted into the European Union and NATO, Russian troops are withdrawn from the country, and security guarantees are provided to Kyiv, there would be no need for negotiations. He declared that he would continue to defend his homeland until these conditions are met.
At the same time, Zelensky invited the US Special Representative for Russia and Ukraine, Keith Kellogg, to the front line in Donetsk. Through this visit, he aimed to show Washington the real situation of the war in Ukraine.
European countries are also expressing dissatisfaction with their lack of participation in the negotiations. French President Emmanuel Macron called for an emergency meeting of European leaders in Paris, emphasizing the need to protect European interests in the negotiations.
In this way, Ukraine and European countries are striving to ensure their participation in any agreement to end the war, otherwise, they declare they will not recognize such agreements.