Бухорода 47 та газ тўлдириш шохобчасида нархлар сунъий равишда оширилгани аниқланди
Нархларни бир вақтда ёки кетма-кетликда ошириб, истеъмолчиларга сотиш орқасидан асоссиз даромад олинган.
'Бухорода 47 та газ тўлдириш шохобчасида нархлар сунъий равишда оширилгани аниқланди'ning rasmi
Рақобат қўмитаси Бухоро вилоятидаги 47 та автомобилга газ тўлдириш шохобчаларига нисбатан рақобатга қарши тил бириктиришлар юзасидан тегишли чоралар кўрилганини маълум қилди.
Қўмитанинг Бухоро вилоят ҳудудий бошқармаси томонидан ўтказилган мониторинглар давомида автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчаларида 2024 йилнинг 6 декабрига қадар 1 метр куб сиқилган газ учун чакана нарх 3 850 сўмдан 3 950 сўмгачани ташкил этган бўлса-да, 2024 йилнинг 7—9 декабрь кунлари 1 метр куб газ учун чакана нарх 4 150 сўмгача яъни 8 фоизгача ошгани қайд этилди.
Ҳудудий бошқарма томонидан “Рақобат тўғрисида”ги қонун ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 256-сон қарори билан тасдиқланган низом талаблари асосида рақобатлашаётган хўжалик юритувчи субъектлар билан бир вақтда ёки кетма-кетликда сиқилган газ нархини чакана савдода сунъий тарзда ошириш орқали рақобатга қарши келишувлар ёки мувофиқлаштирилган ҳаракатларга иштирок этганлик аломатлари бўйича 85 та автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчаларида тегишли тартибда ўрганиш ишлари ўтказилди.
Олиб борилган ўрганишлар давомида Бухоро вилоятидаги 47 та автомобилларга газ тўлдириш шохобчаларида фаолият юритаётган 44 та хўжалик юритувчи субъектлар томонидан нархни сунъий тарзда ошириш учун индивидуал иқтисодий сабаблар, умумий ташқи омиллар мавжуд бўлмаган ҳолатда, харажатларга зарурат бўлмасада, нархларни бир вақтда ёки кетма-кетликда ошириб (нархларни ошириш  даври 2024 йил 5 декабрдан 13 декабрга қадар) истеъмолчиларга сотиш орқасидан асоссиз даромад олиш ҳолатлари аниқланди.
Юқоридаги аниқланган ҳолатларга мувофиқ, ҳудудий бошқарма махсус комиссияси томонидан 44 та хўжалик юритувчи субъектларга нисбатан “Рақобат тўғрисида”ги қонуннинг 19-моддаси (рақобатга қарши келишувларни ва мувофиқлаштирилган ҳаракатларни тақиқлаш) ва Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарорларининг талаблари бузилиш аломатлари билан ишлар қўзғатилиб, натижаси юзасидан белгиланган тартибда молиявий жарималар қўллаш ҳақида қарорлар қабул қилинди.
Шунингдек, қонунбузилиш ҳолатини бартараф этиш ва келгусида йўл қўймаслик бўйича бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатмалар берилди.

The Competition Authority has taken appropriate measures against anti-competitive agreements at 47 gas filling stations in the Bukhara region, it was announced.
During the monitoring conducted by the Committee's regional office in Bukhara, although the retail price for 1 cubic meter of compressed gas at gas filling compressor stations was set from 3,850 to 3,950 UZS until December 6, 2024, it was noted that the price increased up to 4,150 UZS, i.e., by 8 percent, during December 7–9, 2024.
Based on the "Competition Law" and the requirements of the Regulation approved by the Cabinet of Ministers' Decision No. 256, the regional office carried out appropriate investigations at 85 gas filling compressor stations for signs of participating in anti-competitive agreements or coordinated actions by artificially raising the price of compressed gas in retail sales simultaneously or sequentially by competing economic entities.
In the course of the investigations, it was found that 44 enterprises operating 47 gas filling stations in Bukhara region, without individual economic reasons or general external factors, and even without the necessity for expenses, increased prices simultaneously or sequentially (the price increase period was from December 5 to 13, 2024), thereby gaining unwarranted profit by selling to consumers.
In accordance with the identified situations, the regional office's special commission initiated cases against 44 enterprises for violations of signals related to the Law "On Competition"Article 19 (prohibition of anti-competitive agreements and coordinated actions) and the requirements of relevant resolutions of the Cabinet of Ministers, and decisions on imposing financial penalties were made according to the established procedure.
Furthermore, instructions were given on remedying the violation and preventing its occurrence in the future, and compliance is mandatory.