2025 йил учун закот, фитр садақа ва фидя миқдори эълон қилинди
Ўзбекистон мусулмонлари идораси Фатво марказининг 2025 йил учун закот нисоби, фитр садақа ва фидя миқдори бўйича қарори эълон қилинди
Унга кўра, Фатво маркази бу йилги рамазон ойи учун закот нисобини 85 грамм 585 пробали тилланинг қийматидан келиб чиқиб  61 млн 200 минг сўм деб белгилади. Шунга асосан, кимда зарурий эҳтиёжидан ташқари камида 61 млн 200 минг сўм қийматидаги пул маблағи ёки ушбу қийматдаги савдо-тижорат моли бўлса, жами маблағининг қирқдан бири (2,5 фоиз)ни закот ниятида ҳақдорларга беради.
Фитр садақасининг миқдори қуйидагича белгиланди:
• 2 кг буғдой унидан — 10 000 (ўн минг) сўм;
• 4 кг арпадан — 16 000 (ўн олти минг) сўм;
• 2 кг майиздан — 110 000 (бир юз ўн минг) сўм;
• 4 кг хурмодан — 180 000 (бир юз саксон минг) сўм деб белгиланди.
Ҳар ким ўз имкониятига қараб ушбу тўрт маҳсулотдан хоҳлаган бири ёки унинг қийматини фитр садақаси ниятида берса кифоя қилади.
Фидя миқдори
Бир кунлик фидя миқдори фитр садақанинг миқдори билан бир хил бўлади. Шундай экан, ҳар ким ўз имкониятига қараб ушбу тўрт маҳсулотдан хоҳлаган бири ёки  унинг қийматини фидя ниятида берса кифоя қилади.

The amount of Zakat, Fitr charity, and Fidya for the year 2025 has been announced.
The Directorate of Muslims of Uzbekistan Fatwa Center's decision on the amount of Zakat Nisab, Fitr charity and Fidyah for the year 2025 was announced
Accordingly, the Fatwa Center has set this year's Ramadan Zakat Nisab based on the value of 85 grams of 585 fineness gold at  61 million 200 thousand UZS. Based on this, anyone who has beyond their essential needs cash or trade goods worth at least 61 million 200 thousand UZS, will give one fortieth of the total amount (2.5 percent) to those entitled with the intention of Zakat.
The amount of Fitr charity has been determined as follows:
• From 2 kg of wheat flour — 10,000 (ten thousand) UZS;
• From 4 kg of barley — 16,000 (sixteen thousand) UZS;
• From 2 kg of raisins — 110,000 (one hundred ten thousand) UZS;
• From 4 kg of dates — 180,000 (one hundred eighty thousand) UZS was determined.
Everyone according to their capability, giving any one of these four products or its value as Fitr charity would suffice.
The amount of Fidyah
The amount for one day's Fidyah is equivalent to the amount of Fitr charity. Therefore, everyone according to their capability, giving any one of these four products or its value with the intention of Fidyah would suffice.