Туркияда фоҳишаликка мажбурланган икки қиз Ўзбекистонга қайтарилди
Эркакларга интим хизмат кўрсатишдан бош тортган қизлардан бири калтакланган ва унга руҳий ҳамда жисмоний тазйиқ ўтказилган.
'Туркияда фоҳишаликка мажбурланган икки қиз Ўзбекистонга қайтарилди'ning rasmi
Тошкент вилояти ИИББ тезкор ходимлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Туркия Республикаси ҳуқуқ-тартибот органлари билан ҳамкорликда ўтказилган тадбир натижасида бир неча фуқароларнинг «одам савдоси» қурбони бўлишининг олди олинди. Бу ҳақида Тошкент шаҳар ИИББ хабар берди.
Дастлабки суриштирувларга кўра, Олмалиқ шаҳрида яшовчи икки аёлга ҳозирда Туркияда истиқомат қилаётган «Шаҳноза» исмли таниши қизларини ушбу давлатга юборишини, уларни ўзи кутиб олишини ва яхши даромад топишларига ёрдам беришини ваъда қилган. У қизларни «юз массажи» йўналишида иш борлиги билан ишонтирган, бироқ қизлардан шаҳвоний мақсадда фойдаланишни кўзлаган ва уларнинг Ўзбекистондан Туркияга бориш учун авиачипта ва бошқа моддий харажатларни қоплаб берган.
19 ёшли икки қиз жорий йилнинг 6 февраль куни Тошкент халқаро аэропорти орқали Туркиянинг Анқара шаҳрига, сўнг Коня вилоятига етиб борган. Уларни кутиб олган уч нафар шахс (Туркия ва Ўзбекистон фуқаролари) шу заҳотиёқ қизларнинг паспортларини олиб қўйган.
Шундан сўнг, уларни интим хизматлар кўрсатувчи хонадонга олиб бориб, эркакларга интим хизмат кўрсатишга мажбурлаган. Қизлардан бири бунга рози бўлмагани учун калтакланган ва унга руҳий ҳамда жисмоний тазйиқ ўтказилган. Уларни ёпиқ шароитда сақлаб, такрорий қаршилик кўрсатишса, ўлдириш билан таҳдид қилишган.
Мазкур ҳолат юзасидан Тошкент вилояти ИИББ тезкор ходимлари томонидан 12 февраль куни олинган маълумотга асосан Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Туркия Республикаси ҳуқуқ тартибот органлари билан ҳамкорликда олиб борилган тезкор тадбирлар натижасида 2005 йилда туғилган икки қизни Ўзбекистонга қайтарилишига эришилди. Қизлар зудлик билан реабилитация марказига жойлаштирилди.
Шунингдек, қизларни алдаб чақиртирган ва уларни шаҳвоний ишларга жалб қилган шахслар Туркияда ҳибсга олинди. Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси фуқароси, 1987 йилда туғилган (Ш.Ж.) аёлга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 135-моддаси 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирда ушбу шахсни Ўзбекистонга экстрадиция қилиш чоралари кўрилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, одам савдоси жиноятини содир қилганлар 12 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.

The rapid response officers of the Tashkent region Department of Internal Affairs, in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the law enforcement agencies of the Republic of Turkey, conducted an operation that prevented several citizens from becoming victims of “human trafficking.” This was reported by the Tashkent city Department of Internal Affairs.
According to preliminary investigations, a woman named “Shahnoza,” who is currently residing in Turkey, promised two women living in the city of Olmaliq that she would welcome their arrival in this country, help them secure a good income, and had assured them of jobs in the “face massage” sector. However, her actual intention was to exploit the girls for lascivious purposes, for which she covered their airfare and other material expenses from Uzbekistan to Turkey.
Two 19-year-old girls arrived in Ankara, Turkey, from Tashkent International Airport on February 6 of this year, and then proceeded to the province of Konya. Upon their arrival, three individuals (citizens of Turkey and Uzbekistan) immediately confiscated the girls’ passports.
Subsequently, they were taken to a residence providing intimate services, where they were forced to provide sexual services to men. One of the girls, who refused to comply, was beaten and subjected to both psychological and physical pressure. They were kept in confinement, with threats of death if they resisted further.
Following information obtained on February 12, rapid response activities were carried out in collaboration with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan and the law enforcement agencies of the Republic of Turkey by the rapid response officers of the Tashkent region Department of Internal Affairs, resulting in the return of two girls born in 2005 to Uzbekistan. The girls were immediately placed in a rehabilitation center.
In addition, individuals who deceived the girls into coming and engaged them in licentious activities were arrested in Turkey. Regarding this case, a criminal case was initiated against a citizen of the Republic of Uzbekistan, born in 1987 (Sh.J.), under part 2 of article 135 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan. Measures are currently being taken to extradite this individual to Uzbekistan.
It is reminded that those who commit the crime of human trafficking can be punished with imprisonment for up to 12 years.