Тошкентда 132 минг қутидан ортиқ ноқонуний тамаки маҳсулотлари йўқ қилинди
Жорий йилнинг 6 март куни Ўзбекистон Республикаси Божхона қўмитаси ва Мажбурий ижро бюроси ҳамкорлигида Тошкент шаҳрининг Янгихаёт туманида ноқонуний айланмадан олиб қўйилган тамаки маҳсулотлари йўқ қилинди.
Ушбу тадбирда 132 минг 180 қути тамаки маҳсулотлари очиқ жамоатчилик вакиллари, шу жумладан, журналистлар ва блогерлар иштирокида ёқиб юборилди.
Божхона органларининг тамаки юзасидан қўллаган чоралари
Божхона органлари тезкор тузилмалари томонидан аниқланган 9 та ҳуқуқбузарлик ҳолатида жами 132 минг 180 қути тамаки маҳсулотлари мусодара қилинган. Ушбу маҳсулотлар қонунга мувофиқ йўқ қилишга қарор қилинди.
Тадбир доирасида журналистлар ва блогерлар ёқиш жараёнида иштирок этиб, ноқонуний тамаки маҳсулотлари билан боғлиқ масалалар бўйича батафсил маълумот олдилар. Шунингдек, Божхона институти курсантлари ҳам тадбирда фаол қатнашдилар.
Ноқонуний тамаки айланмаси камаймоқда
Божхона қўмитаси маълумотларига кўра, Ўзбекистонда ноқонуний тамаки маҳсулотлари айланмаси 2024 йил январь ойида 19,4% ни ташкил этган бўлса, йил охирига келиб бу кўрсаткич 9,6% га тушди.
Божхона органлари ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар томонидан 2024 йилда ноқонуний тамаки муомаласи билан боғлиқ 512 та ҳолат фош этилган. Натижада 61,6 миллиард сўмлик 2,9 миллион қути тамаки маҳсулотлари муомаладан чиқарилган.
Транзит билан боғлиқ янги тартиблар
Ноқонуний тамаки маҳсулотларининг мамлакат ҳудуди орқали яширин айланишига чек қўйиш мақсадида 2024 йил 30 октябрда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 717-сон қарори қабул қилди. Унга кўра, тамаки маҳсулотларини транзит олиб ўтишда божхона тўловлари депозит ҳисобварағига қўйилиши ва республикадан чиқарилганидан сўнг маблағ қайтарилиши йўлга қўйилди.
Зарарли маҳсулотлар йўқ қилинди
Йўқ қилинган тамаки маҳсулотлари рақамли маркировка ва акциз маркаларига эга бўлмаган контрафакт маҳсулотлар бўлиб, улар сифатсиз ва саломатлик учун хавфли экани таъкидланди.
Тадбир доирасида ташкил этилган матбуот анжуманида Божхона қўмитаси ва тиббиёт мутахассислари сўзга чиқиб, тамаки маҳсулотларининг зарари ҳақида маълумот беришди. Шунингдек, келгусида бундай ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.

In Tashkent, more than 132,000 boxes of illegal tobacco products were destroyed.
On March 6 of the current year, the Customs Committee of the Republic of Uzbekistan and the Mandatory Enforcement Bureau jointly destroyed tobacco products seized from illegal circulation in the Yangikhayot district of Tashkent city.
During this event, 132,180 boxes of tobacco products were burned in the presence of representatives of the open public, including journalists and bloggers.
Actions taken by customs authorities on tobacco
In 9 cases of violations identified by the rapid response units of the customs authorities, a total of 132,180 boxes of tobacco products were confiscated. These products were decided to be destroyed in accordance with the law.
Within the scope of the event, journalists and bloggers participated in the burning process and got detailed information on issues related to illegal tobacco products. Also, cadets of the Customs Institute actively participated in the event.
The illegal tobacco circulation is decreasing
According to the Customs Committee, if the circulation of illegal tobacco products in Uzbekistan constituted 19.4% in January 2024, it dropped to 9.6% by the end of the year.
In 2024, customs authorities and law enforcement agencies exposed 512 cases related to illegal tobacco circulation. As a result, 2.9 million boxes of tobacco products worth 61.6 billion soums were removed from circulation.
New regulations related to transit
To prevent the clandestine circulation of illegal tobacco products through the territory of the country, on October 30, 2024, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted decision No. 717. According to it, customs payments for the transit of tobacco products are to be placed in a deposit account and refunded after the products are exported from the republic.
Harmful products were destroyed
The destroyed tobacco products were counterfeit, lacking digital marking and excise stamps, and were noted to be of poor quality and hazardous to health.
During the press conference organized within the event, the Customs Committee and medical experts spoke up, providing information about the harm of tobacco products. Furthermore, measures to prevent such violations in the future were discussed.