Самарқанддан учган Россия самолёти носозлик туфайли аэропортга қайтди
12 март куни Utair (Россия) авиакомпаниясининг Самарқанддан Москвага (UT-810) учган Boeing 737 самолёти двигателида юз берган носозлик туфайли аэропортга қайтишга мажбур бўлган.
Қайд қилинишича, самолёт баландликка кўтарилаётганда чап двигателида помпаж юз берган. Учувчилар двигателнинг қувватини оширишга ҳаракат қилган, аммо яна бир помпаж содир бўлган. Шундан сўнг, кема командири Самарқандга қайтишга қарор қилган.
Бир нечта айланма парвозни амалга оширгач, самолёт қўниш оғирлиги меъёрдан юқори бўлса-да, Самарқанд аэропортига хавфсиз қўнган.
Айни пайтда мутахассислар носозлик сабабларини излаш ва бартараф этишга киришгани таъкидланмоқда. «Росавиация» ҳодиса юзасидан текширув бошлаган.

A Russian plane that took off from Samarkand returned to the airport due to a malfunction.
Image of 'A Russian plane that took off from Samarkand returned to the airport due to a malfunction.'
On March 12th, the Utair (Russia) airline's Boeing 737 flying from Samarkand to Moscow (UT-810) was forced to return to the airport due to an engine malfunction reported.
It is noted that a compressor stall occurred in the left engine as the airplane was climbing. The pilots attempted to increase the engine power, but another compressor stall occurred. Subsequently, the captain decided to return to Samarkand.
After performing several holding maneuvers, the airplane landed safely at Samarkand airport, despite being overweight.
Experts are currently investigating and addressing the causes of the malfunction. The “Rosaviation” has started an investigation into the incident.