Президент Европа комиссияси вице-президентини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 март куни Европа Иттифоқининг Ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили, Европа комиссияси вице-президенти Кая Каллас бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Амалий ҳамкорликни кенгайтириш ва бўлажак қўшма тадбирларга тайёргарлик кўриш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйеннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Жорий йил 3-4 апрель кунлари Самарқанд шаҳрида "Марказий Осиё - Европа Иттифоқи" биринчи саммити тадбирларини ўтказиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Бугун Ашхобод шаҳрида ўтган вазирлар даражасидаги кўп томонлама учрашувнинг самарали якунлари юксак баҳоланди.
Савдо ва логистика, шу жумладан Транскаспий транспорт йўлаги салоҳиятини рўёбга чиқариш, рақамлаштириш, "яшил" энергетика, экология, инфратузилмани модернизация қилиш ва бошқа устувор йўналишларда икки минтақа ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорликни илгари суриш, ташаббус ва лойиҳаларни амалга оширишнинг самарали механизмларини жорий қилиш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзбекистоннинг EИ институтлари билан муносабатларини янада чуқурлаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги янги битимни қабул қилиш ҳамда мамлакатимизнинг Жаҳон савдо ташкилотига қўшилиши масалалари муҳокама қилинди.

The President received the Vice-President of the European Commission.
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, on March 27th received a delegation led by High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission, Kaja Kallas. Issues relating to the expansion of practical cooperation and preparations for upcoming joint events were discussed.
At the beginning of the meeting, the distinguished guest conveyed greetings and best wishes from the President of the European Council, Antonio Costa, and the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, to the leader of our country.
Special attention was paid to the organization of the first "Central Asia - European Union" summit events in the city of Samarkand on April 3-4 of this year. The effective outcomes of the multilateral meeting at the ministerial level, held today in the city of Ashgabat, were highly appreciated.
Importance was noted in advancing mutually beneficial cooperation and implementation of initiatives and projects between the two regions in trade and logistics, including the realization of the Trans-Caspian Transport Route potential, digitization, "green" energy, ecology, infrastructure modernization, and other priority directions through effective mechanisms.
Issues of further deepening relations with the EU institutions by Uzbekistan were considered.
Discussions were also held on adopting a new Agreement on Enhanced Partnership and Cooperation and on the country's accession to the World Trade Organization.