Таиланд ва Мьянмада кучли зилзила содир бўлди
Мьянмада 28 март куни 7,7 магнитудали кучли зилзила содир бўлди. Ер силкинишлари Таиландда ҳам қайд этилди. Бу ҳақда Reuters хабар берди.
АҚШ геология хизматига кўра, зилзила эпицентри Мандалай шаҳридан (Мьянма) 17,2 километр узоқликда ва чуқурлиги 10 километр. Мьянманинг Янгон шаҳрида қурбонлар ва вайронагарчиликларни текшириш учун қидирув ишлари бошланган. Ҳозирча бу бўйича бошқа маълумот йўқ. Мьянмада биринчи силкинишдан 12 дақиқа ўтиб 6,4 магнитудали кучли зилзила қайд этилгани айтилмоқда.
Таиланд пойтахти Бангкокда ҳам ер силкинишлари қайд этилган, қурилаётган бинолардан бири қулаб тушган. Уларнинг остида камида 43 нафар ишчи қолиб кетган. Мамлакатда аэропортлар ва метро фаолияти вақтинчалик тўхтатилган.
Аҳоли зич жойлашган Бангкокнинг марказий қисмида қўрқиб кетган аҳоли кўп қаватли бинолардан чиқишни бошлаган. Зилзила кучи сабабли баланд бинолардаги ҳовузлардан сув тошиб кетган.
Воқеа жойига дарҳол қутқарувчилар етиб келган. Касалхоналардан беморлар эвакуация қилиниб, тўғридан-тўғри кўчаларга, бинолардан узоққа жойлаштирилган. Жиддий вайронагарчиликлар ва жабрланганлар ҳақида маълумот берилмаган.

A powerful earthquake with a magnitude of 7.7 occurred in Myanmar on March 28. The tremors were also felt in Thailand. This was reported by Reuters here.
According to the US Geological Service, the epicenter of the earthquake was 17.2 kilometers away from the city of Mandalay (Myanmar) and at a depth of 10 kilometers. In Yangon city of Myanmar, search operations have begun to check for victims and destruction. There is no further information at this time. It is reported that a strong earthquake of magnitude 6.4 was recorded 12 minutes after the first shock.
Earthquakes were also recorded in the capital of Thailand, Bangkok, where one of the under-construction buildings collapsed. At least 43 workers were trapped underneath. Airports and metro operations in the country have been temporarily suspended.
In the densely populated central part of Bangkok, terrified residents began to evacuate high-rise buildings. Due to the strength of the earthquake, water overflowed from pools in tall buildings.
Rescue teams arrived at the scene immediately. Patients were evacuated from hospitals directly to the streets, away from buildings. No information has been given about serious destruction and casualties.