Эвропа Иттифоқи Мьянмада зилзиладан жабр кўрганларга ёрдам ажратди
Европа Иттифоқи Мьянмада зилзиладан жабр кўрган кишиларга бирламчи, фавқулодда ёрдам кўрсатиш мақсадида 2,5 миллион евро ажратмоқда, дейилади 28 март, жума куни Еврокомиссия сайтида эълон қилинган пресс-релизда.
"Ушбу янги инсонпарварлик ёрдами Мянмадаги энг заиф одамларнинг ҳаётини сақлаб қолиш ва шошилинч эҳтиёжларини қондиришга ёрдам беради, айниқса кўчирилган одамлар ва можаролардан жабр кўрганларга эътибор қаратилади", дейилади ҳужжатда.
Шунингдек, Европа Иттифоқи зилзила таъсирини баҳолашга ёрдам бериш учун ўзининг Copernicus сунъий йўлдош хизматини ишга туширгани хабар қилинган. "Европа комиссияси гуманитар ҳамкорлар билан биргаликда ЕИнинг кейинги ёрдамини сафарбар қилиш мақсадида вазият ва эҳтиёжларни жойида баҳоламоқда", — дея хабар қилди Европа Иттифоқи матбуот хизмати.
Маблағларнинг жорий ажратилиши ҳисобга олинса, 2025 йилда Мянмага ЕИ инсонпарварлик ёрдамини молиялаштиришнинг умумий миқдори 35 миллион евродан ортиқни ташкил қилади, дейилади ҳисоботда. 1994 йилда Европа Иттифоқи Мянмага гуманитар ёрдам кўрсатишни бошлаганидан бери умумий маблағ 446 миллион еврога етди.

The European Union is allocating 2.5 million euros to provide primary, emergency aid to people affected by the earthquake in Myanmar, according to a press release published on the European Commission's website on Friday, March 28.
"This new humanitarian aid will help save the lives of the most vulnerable people in Myanmar and meet their immediate needs, especially focusing on displaced individuals and those affected by conflicts," says the document.
Furthermore, the European Union has activated its Copernicus satellite service to assist in assessing the impact of the earthquake. "In collaboration with humanitarian partners, the European Commission is assessing the situation and needs on the ground to mobilize the EU's subsequent assistance," — reports the European Union's press service.
Taking the current allocation into account, the total amount of EU humanitarian aid to Myanmar by 2025 will exceed 35 million euros, the report states. Since the European Union began providing humanitarian aid to Myanmar in 1994, the total amount has reached 446 million euros.