Масжидда юз берган портлаш юзасидан жиноят иши қўзғатилди
Избоскан туманида жойлашган “Аҳмадали хожи” масжидидаги ҳалокат туфайли 3 киши вафот этди, яна 10 нафари шифохонада.
'Масжидда юз берган портлаш юзасидан жиноят иши қўзғатилди'ning rasmi
Избоскан туманида жойлашган масжидда юз берган портлаш юзасидан Бош прокуратура томонидан қуйидагилар маълум қилинди.
Аниқланишича, Избоскан туманда жойлашган “Аҳмадали хожи” масжидининг тахоратхона биноси ертўласида иситиш мосламаларига уланган газ қувурларидан сизиб чиққан табиий газ, хона ичига тўпланиб қолиши натижасида, электр энергияси ёқилган вақтда чақнаш содир бўлиб, бино қулаб тушган.
Натижада бино ичида бўлган 10 нафари шахслар турли даражада тан-жароҳатлари олган ва 3 нафар шахслар воқеа жойида вафот этган.
Мазкур холат юзасидан Андижон вилоят прокуратураси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 205, 259-моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Тергов ҳаракатлари давомида барча холатлар тўлиқ ўрганилиб, қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади

An explosion that occurred in a mosque located in the Iz boskan district was announced by the Prosecutor General's Office.
It was found that natural gas leaked from the gas pipelines connected to the heating devices in the basement of the “Ah madali khoji” mosque's ablution building. The gas accumulated inside the room, and when the electrical energy was turned on, an explosion occurred, causing the building to collapse.
As a result, 10 individuals inside the building sustained various degrees of bodily injuries, and 3 individuals died at the scene.
On this matter, the Andijan regional prosecutor's office has initiated a criminal case under Articles 205, 259 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, and preliminary investigation actions are being conducted.
During the investigation actions, all circumstances will be thoroughly studied, and a legal decision will be made.