Амстердамда пиёдаларга ҳужум қилган украиналик терроризмда гумонланмоқда
Фуқаро ҳужум содир этилган куниёқ қўлга олинган. Ҳозирда у ҳибсда қолмоқда – суд унинг қамоқ муддатини яна 14 кунга узайтириш ҳақида қарор чиқарган.
'Амстердамда пиёдаларга ҳужум қилган украиналик терроризмда гумонланмоқда'ning rasmi
Нидерландия Давлат прокуратураси 27 март куни Амстердамда пиёдаларга пичоқ билан ҳужум қилган 30 ёшли Украина фуқароси беш кишини ўлдиришга уринишда террорчилик мақсадига эга бўлгани учун гумонланаётганини маълум қилди.
Бироқ унинг аниқ қандай сабабларга асослангани ҳали ҳам расман маълум қилинмаган.
Ҳужум содир этилган куниёқ қўлга олинган Украина фуқароси ҳибсда қолмоқда – суд унинг қамоқ муддатини яна 14 кунга узайтириш ҳақида қарор чиқарди. У фақат адвокати билан мулоқот қилиш ҳуқуқига эга. Тергов ишлари давом этмоқда.
Мазкур шахс 27 март куни Амстердам марказидаги Дам майдони яқинида бир нечта пичоқ билан одамларга ҳужум қилган. Натижада беш киши жароҳатланган, тўрт нафари ҳозиргача касалхонада қолмоқда, уларнинг аҳволи барқарор деб баҳоланмоқда.
Ҳужумчининг шахсини аниқлаш бир қанча вақт давом этди, чунки у ўзини турли исмлар ёзилган ҳужжатлар билан таништирган ва полиция билан ҳамкорлик қилишдан бош тортган.
Фақат 29 март куни унинг Донецк вилоятидан бўлган Украина фуқароси экани аниқланди.
Айтиш жоиз, Донецк вилоятида асосан рус миллатига мансуб аҳоли яшагани боис Москва таъсири бўлган. Россиянинг Украинага бостириб киришда маълум қилган баҳоналаридан бири ҳам “Донецкдаги русларни ҳимоя қилиш” бўлган.
Сал аввалроқ эса Россия томони Европада тартибсизликлар чиқариш ва миллий ҳамда диний низолар, шунингдек аксилмигрант ва аксилисломий нафрат кайфиятларини кучайтириш учун турли пропаганда ва провокация воситаларидан фойдаланиши фош этилган эди.

The state prosecutor's Office of the Netherlands stated on 27 March that a 30-year-old Ukrainian citizen who attacked pedestrians with a knife in Amsterdam was suspected of having a terrorist motive in the attempted murder of five people.
However, it is still not officially known what exactly it was based on. A citizen of Ukraine who was captured on the day of the attack remains in custody – the court ruled to extend his prison term for another 14 days. He has the right to communicate only with his lawyer. The investigation is ongoing.
The person in question allegedly attacked people with several knives near the Dam Square in the center of Amsterdam on March 27. As a result, five people were injured, four remain in the hospital to this day, their condition is assessed as stable.
The identity of the attacker lasted for some time, as he identified himself with documents with different names and refused to cooperate with the police. Only on March 29 it was found that he was a citizen of Ukraine from the Donetsk region.
It is worth saying that the Donetsk region was largely influenced by Moscow, since it had a population of Russian nationality. One of Russia's excuses in the invasion of Ukraine was also the “defense of the Russians in Donetsk”.
Sal had previously exposed the Russian side's use of various instruments of propaganda and provocation to bring out unrest in Europe and exacerbate national and religious disputes, as well as counter-immigrant and counter-religious hatred moods.