Тошкент автобусларида чиптасиз юрган йўловчилар жаримага тортилмоқда
Тошкент шаҳри жамоат транспортини мониторинг ва назорат қилиш давлат муассасаси билан биргаликда автобусларда йўл ҳақини тўламасдан тушиб кетаётган йўловчиларни аниқлаш бўйича кучайтирилган рейдлар бошланди. Бу ҳақда Транспорт назорати инспекцияси ахборот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, аксарият йўловчилар тўловларни ўз вақтида амалга ошириб, “тизим қулайлигини эътироф этаётган бир паллада, айримлар йўл ҳақини ҳеч қандай сабабсиз тўламасдан автобусдан тушиб кетаётгани” тез-тез учраб турибди.
“Тошшаҳартрансхизмат” компаниясининг аниқлик киритишича, чиптасиз юрганларни жаримага тортиш 14 март санасидан бошланган.
Уларга Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 144-моддаси 5-бандига асосан йўловчининг шаҳар ичида ва шаҳар атрофига қатнайдиган автобусда чиптасиз юриши БҲМнинг ўндан бир қисми — 37 минг сўм миқдорида жарима солинади.
Тўлов бир марталик ҚР-чипталар ёрдамида амалга оширилганда, уни сафар давомида сақлаб қолиши ҳамда назоратчи ва инспекторларининг сўровига асосан уларга кўрсатишлари лозим. Ходимлар бундай текширувларни ҳар куни ўтказади.

Passengers walking on Tashkent buses without a ticket are fined
The operation began on March 14, for which the passenger will have to pay a fine of 37 thousand rubles.
Image of 'Passengers walking on Tashkent buses without a ticket are fined'
Together with the state institution for monitoring and control of public transport in the city of Tashkent, intensified raids began on buses to identify passengers falling without paying a fare. This was reported by the traffic control inspection information service.
It has been noted that most passengers are making payments on time, and that “at a point where the system is acknowledging convenience, some are often getting off the bus without having to pay the fare for any reason”.
As the company "Toshshahartransxizmat" clarifies, fines for non-ticketed walkers began on March 14. They are subject to a fine of one-tenth of a BHM-37,000, under Article 144 (5) of the code of administrative responsibility, for a passenger to ride without a ticket inside the city and on a bus travelling to the suburbs.
When payment is made using one-time QR-tickets, it must be kept during the trip and shown to them based on the request of the supervisor and inspectors. Employees conduct such inspections daily.