Бугун республика бўйлаб ёмғирли об-ҳаво кузатилади
Ўзгидрометнинг хабар беришича, 5 апрель куни Тошкентда ҳаво ўзгариб туради, кечаси, эрталаб ва куннинг биринчи ярмида ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқдан секундига 5-10 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 13-15, кундузи 23-25 даража илиқ бўлади.
Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида ҳаво ўзгариб туради, ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 10-15, кундузи 23-28 даража илиқ бўлади.
Бухоро ва Навоий вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, кечаси айрим жойларда ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Кундузи ёғингарчилик бўлмайди. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 10-15, кундузи 23-28 даража илиқ бўлади.
Тошкент, Самарқанд, Жиззах ва Сирдарё вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, айрим жойларда ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 12-17, кундузи 23-28 даража илиқ бўлади.
Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, айрим жойларда ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқдан секундига 9-14 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 15-20, кундузи 25-30 даража илиқ бўлади.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларида ҳаво ўзгариб туради, айрим жойларда ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Кечаси 10-15, кундузи 20-25 даража илиқ бўлади.
Республикамизнинг тоғли ҳудудларида ҳаво ўзгариб туради, айрим жойларда ёмғир ёғиб, момақалдироқ бўлиши мумкин. Баъзи жойларда кучли ёмғир ёғиши кутилмоқда. Шарқдан секундига 7-12 метр тезликда шамол эсади. Айрим жойларда шамолнинг тезлиги секундига 13-18 метргача кучайиши мумкин. Кечаси 7-12, кундузи 12-17 даража илиқ бўлади.

Today, rainy weather will be observed across the republic.
According to the Hydrometeorological Center, on April 5, the weather in Tashkent will be changeable, with rain possibly occurring at night, in the morning, and during the first half of the day, and there may be thunderstorms. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 meters per second. The temperature at night will be 13-15, during the day 23-25 degrees Celsius.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, with no precipitation. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. The temperature at night will be 10-15, during the day 23-28 degrees Celsius.
In the Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, with rain possible at night in some places, and there may be thunderstorms. There will be no precipitation during the day. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. The temperature at night will be 10-15, during the day 23-28 degrees Celsius.
In the regions of Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya, the weather will be changeable, with rain possible in some places, and there may be thunderstorms. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. The temperature at night will be 12-17, during the day 23-28 degrees Celsius.
In the regions of Kashkadarya and Surkhandarya, the weather will be changeable, with rain possible in some places, and there may be thunderstorms. The wind will blow from the east at a speed of 9-14 meters per second. The temperature at night will be 15-20, during the day 25-30 degrees Celsius.
In the Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, with rain possible in some places, and there may be thunderstorms. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. The temperature at night will be 10-15, during the day 20-25 degrees Celsius.
In the mountainous areas of our republic, the weather will be changeable, with rain possible in some places, and there may be thunderstorms. Heavy rain is expected in some places. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 meters per second. In some places, the wind speed may increase to 13-18 meters per second. The temperature at night will be 7-12, during the day 12-17 degrees Celsius.