“Ойлик йўқ ва яқин ойларда бўлмайди ҳам, хоҳласа ишласин, хоҳламаса йўқ!”
Фарғона вилоятидаги “Қўқон ёғ-мой” ҳиссадорлик жамиятининг бир гуруҳ ишчиларига 6 ойдан бери иш ҳақи тўланмагани аниқланди. Бу ҳақда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) хабар берди.
Қайд этилишича, ишчиларнинг 2024 йилнинг сентябрь ойидан буён 6 ойлик иш ҳақлари тўлаб берилмаган. Корхона раҳбарияти мазкур ҳолатга жавобан ходимларга “ойлик йўқ ва яқин ойларда бўлмайди ҳам, хоҳласа ишласин, хоҳламаса йўқ!” мазмунида жавоб қайтарган.
Билдирилишича, мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, унинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили томонидан жойига чиқиб ўрганилган.
Ўрганиш якунларига мувофиқ, Омбудсман томонидан тегишли таъсир чоралари киритилган. Натижада 71 нафар ишчининг 830 млн сўмга яқин иш ҳақлари тўлиқ ундириб берилган.

It has been discovered that a group of workers at the “Kokand oil and fat” joint-stock company in the Fergana region have not been paid for 6 months. This was reported by the Ombudsman of the Supreme Assembly for Human Rights.
It is noted that the workers have not been paid their wages for 6 months since September 2024. In response to this situation, the management of the company has told the employees “there is no salary and there won’t be any in the coming months, work if you want, if not, then don’t!”
As reported, this complaint was taken under the control of the Ombudsman and has been examined on-site by his regional representative in the Fergana region.
According to the results of the investigation, appropriate measures were introduced by the Ombudsman. As a result, the wages of 71 workers totaling nearly 830 million Uzbekistani Som have been fully recovered.