Аёллардан иборат илк экипаж ерни коинотдан томоша қилди
Ушбу тарихий миссияда эстрада юлдузи, машҳур журналист ва телебошловчи, Amazon асосчисининг келини ҳамда кино продюсери иштирок этди.
'Аёллардан иборат илк экипаж ерни коинотдан томоша қилди'ning rasmi
Blue Origin компаниясининг НС-31 миссияси доирасида коинотга бутунлай аёллардан иборат илк сайёҳлик экипажи парвоз қилиб, муваффақиятли тарзда Ерга қайтди. Бу New Shepard ракетасининг 31-парвози бўлиб, компания тарихидаги муҳим бурилиш сифатида қайд этилмоқда, деб хабар бермоқда zamon.uz.
Жонли эфирда намойиш этилган ушбу суборбитал сафар тахминан 10-12 дақиқа давом этди. Парвоз давомида иштирокчилар бир неча дақиқа вазнсизлик ҳолатини ҳис қилиб, коинотдан Ер шарини томоша қилиш имконига эга бўлишди.
Ушбу тарихий миссияда эстрада юлдузи Кети Перри, машҳур журналист ва телебошловчи Гейл Кинг, Amazon асосчиси Жефф Безоснинг келини ва журналист Лорен Санчес, НАСА собиқ муҳандиси Аиша Боу, биоастронавтика бўйича мутахассис Аманда Нгуен, ҳамда кино продюсери Кериан Флинн иштирок этди.
Blue Origin ушбу миссияни 1963 йилда Валентина Терешкова амалга оширган илк аёл космик парвозидан сўнг энг муҳим аёллар парвози деб атади. Миссия шунингдек, қайта ишлатиладиган ракета ва капсула технологияларининг яна бир муваффақиятли намунасидир.

The first all-women crew observed Earth from space.
In this historic mission, a pop star, a famous journalist and TV host, the daughter-in-law of the Amazon founder, and a movie producer participated.
Image of 'The first all-women crew observed Earth from space.'
Blue Origin's NS-31 mission successfully launched the first all-female tourist crew into space and returned to Earth successfully. This was the 31st flight of the New Shepard rocket, which is being noted as a significant turning point in the company's history, as reported by zamon.uz.
The suborbital journey, broadcast live, lasted approximately 10-12 minutes. During the flight, the participants experienced several minutes of weightlessness and had the opportunity to observe Earth from space.
This historic mission included pop star Katy Perry, renowned journalist and television host Gayle King, Amazon founder Jeff Bezos's sister-in-law and journalist Lauren Sanchez, former NASA engineer Aisha Bow, bioastronautics expert Amanda Nguyen, and film producer Keriann Flynn among its participants.
Blue Origin has called this mission the most important female flight since Valentina Tereshkova's first woman in space mission in 1963. The mission is also another successful demonstration of reusable rocket and capsule technologies.