Туркияда ота-онасидан ажралган қиз Ўзбекистонга қайтарилди
Туркияда ота-онаси қарамоғидан маҳрум бўлган вояга етмаган қиз Ўзбекистонга қайтарилди. Бу ҳақда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги маълум қилди.
Қайд этилишича, Ўзбекистоннинг Туркиядаги элчихонасига келиб тушган маълумотлар асосида хорижда ота-онаси қарамоғидан маҳрум бўлган вояга етмаган қизни ватанга қайтариш чора-тадбирлари бошланган.
Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ва элчихонанинг саъй ҳаракатлари натижасида қиз 15 апрель куни Тошкент халқаро аэропортида масъул ходимлар томонидан кутиб олинган.
“Ҳозирда қиз Тошкент шаҳри вояга етмаганларга ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш марказига вақтинча жойлаштирилган. Жойлаштиришнинг муқобил шакли белгилангунга қадар қизга ушбу марказда зарур ижтимоий-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш режалаштирилган”,— дейилади хабарда.
Шунингдек, вояга етмаган болаларнинг доимий рўйхатдан ўтган жойидаги “Инсон” ижтимоий хизматлар марказлари олиб келинаётган болаларни оилавий муҳитга қайтариш бўйича чора-тадбирлар кўрилаётгани қўшимча қилинган.

A girl who lost her parents in Turkey was returned to Uzbekistan.
A minor girl left without parental care in Turkey has been returned to Uzbekistan. This was reported by the National Agency for Social Protection.
It is noted that, based on the information received by the Embassy of Uzbekistan in Turkey, measures have been initiated to return a minor girl left without parental care abroad to her homeland.
Thanks to the efforts of the Family and Women's Committee and the embassy, the girl was welcomed on April 15th at Tashkent International Airport by officials.
"Currently, the girl is temporarily placed in the Tashkent Center for Social and Legal Assistance to Minors. Until an alternative form of accommodation is determined, the necessary social and legal assistance is planned to be provided to the girl in this center," the message says.
It was also added that measures are being taken to return children brought to the family environment at the "Inson" social service centers at the place of permanent registration of minors.