Тошкентда маст эркак фуқароларга пичоқ билан таҳдид қилди
Тошкентнинг Шайхонтоҳур туманида пичоқ билан одамларга таҳдид қилган фуқаро жавобгарликка тортилди. Бу ҳақда Тошкент шаҳар ИИББ ахборот хизмати хабар берди.
Ижтимоий тармоқларда бир эркакнинг лифтда ёш болага қўл кўтаргани, кўчада фуқароларга пичоқ билан таҳдид қилгани тасвирланган видеолар тарқалди.
ИИББ маълумотларига кўра, 18 апрел куни соат 19:40 ларда Шайхонтоҳур тумани Себзор кўчасида жойлашган автотураргоҳлардан бирида ўрнатилган «ташвиш тугмаси» босилгани ҳақида Тошкент шаҳар ИИББ Қўриқлаш бошқармасига хабар келиб тушган.
Зудлик билан воқеа жойига етиб борган ИИО ходимлари томонидан аниқланишича, 1958 йилда туғилган Х.С. маст ҳолатда бўла туриб, автотураргоҳ қоровули ва бошқа фуқароларни ошхона пичоғи билан қўрқитиб, жамоат тартибини бузган. Сўнг воқеа жойидан қочиб, кўп қаватли уйлардан бирига кириб кетган. Кўрилган тезкор чора-тадбирлар натижасида фуқаро Х.С. ушланиб, ИИБга олиб борилган.
Х.С. томонидан пичоқ билан ҳеч кимга тан жароҳати етказилмаган.
Ҳолат юзасидан Х.С.га нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183- (майда безорилик), 194- (ички ишлар органлари ходимининг қонуний талабларини бажармаслик) ва 185-2-моддалари (совуқ қуролни ёки совуқ қурол сифатида фойдаланилиши мумкин бўлган ашёларни олиб юриш) билан маъмурий баённома расмийлаштирилган.
Тўпланган ҳужжатлар жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур тумани судига тақдим этилган. Суд томонидан ушбу шахсга нисбатан 10 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинланган.

A citizen who threatened people with a knife in the Shaykhontohur district of Tashkent has been held accountable. The Tashkent city Police Department's press service reported this.
Videos depicting a man raising his hand against a young child in an elevator and threatening citizens with a knife on the street have spread on social networks.
According to the Police Department, on April 18 at around 19:40, a report was received by the Tashkent city Police Protection Department that the “panic button” had been pressed at one of the parking lots located on Sebzor street in the Shaykhontohur district.
Immediately arriving at the scene, the law enforcement officers identified that H.S., born in 1958, while in a state of intoxication, had threatened the parking lot guard and other citizens with a kitchen knife, violating public order. Then he fled the scene and entered one of the multi-storey buildings. As a result of prompt measures taken, the citizen H.S. was detained and taken to the Police Department.
H.S. did not cause physical injury to anyone with the knife.
In relation to H.S., administrative protocols have been formalized under the Articles 183- (minor hooliganism), 194- (disobeying the lawful demands of a police officer) and 185-2 (carrying bladed weapons or objects that can be used as cold arms) of the Administrative Responsibility Code.
The collected documents were submitted to the Shaykhontohur district court for criminal matters. The court sentenced this individual to 10 days of administrative detention.